Effect of intrapreneurship on to the attitudes towards to organizational change: A study on managers in energy sector
İç girişimciliğin organizasyonel değişime karşı tutumlara etkisi: Enerji sektörü yöneticileri üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 489246
  2. Yazar: SİNAN GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI OKAN YELOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada iç girişimcilik ve organizasyonel değişime karşı tutumların ilişkisi incelenmiştir. Bu iki konunun incelenmesinde amaçlanan, iç girimcilik ve alt boyutlarının organizasyonel değişime karşı tutumlara olan etkisine yönelik çıkarımlar yapmaktır. Son on yılda enerji sektöründe gerçekleşen organizasyonel değişiklikler göz önüne alınarak, bu araştırmada kullanılan veri; enerji ve ilgili sektörlerde çalışan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, orta ve üst düzey yöneticiler ile şirket sahipleri ve ortaklarından elde edilmiştir. Veri analizleri sonucunda; enerji ve ilgili sektörlerde (1) risk eğilimi düşük yöneticilerin organizasyonel değişiklik süreçlerinde işlerini kaybetme ihtimallerin daha yüksek olduğu, (2) mühendislik eğitimi olan yöneticilerin genellikle daha yüksek risk eğilimli olduğu, (3) risk eğilimi yüksek yöneticilerin organizasyonel değişime dirençlerinin daha az olduğu, bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the relationship of intrapreneurship and attitudes towards to organizational change have been analyzed. The reason of analyzing the relationship of the both concepts is to identify how the intrapreneurship and its dimensions effect the employees' attitudes towards to the changes in the organization. The data set in this study has been constructed through the respondents who were Turkish mid-level & high-level managers and company owners/partners from the energy and its related sectors because of the organizational changes exercised in those sectors in last decade. The findings of the data analysis has indicated that in energy and its related sectors; (1) risk averse managers are more likely to lose their jobs during the organizational change, (2) managers with engineering degrees are more likely to take risks than others and (3) risk prone managers are less resistant to the organizational change than risk averse ones.