Nano metal oksit katalizörlerin düşük kaliteli linyitlerin pirolizinden elde edilen gaz ürünlerinin bileşimine katalitik etkisi
Catalytic effect of nano metal oxide catalysts on gaseous product distribution obtained from low-rank coal pyrolysis
- Tez No: 489274
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SINAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmanın ilk aşamasında, hidrotermal yöntem kullanılarak ZnO ve TiO2 nano parçacıkları sentezlenmiştir. Sentezlenen nanometal oksit parçacıkları XRD, TEM ve BET analizleri ile karakterize edilmiştir. Sentezlenen ZnO ve TiO2 metal oksit nano parçacıkların parçacık boyutunun sırasıyla 30-50 nm ve 15-25 nm aralığında olduğu görülmüştür. Çalışmanın ikinci aşamasında ise sentezlenen metal oksit nano parçacıklarının farklı tipteki düşük kaliteli linyitlerin pirolizine katalitik etkisi incelenmiştir. Katalizörsüz gerçekleştirilen piroliz deneyleri sonucunda gaz ürün verimlerinin toplamının maksimum olduğu sıcaklık 700 °C olarak belirlenmiş ve bu sıcaklıkta nanokatalizör miktarının etkisini araştırmak amacıyla % 1, % 5 ve % 15 oranlarında katalizörler kullanılarak bir dizi deney yapılmıştır. Sonuçlar, her bir katalizör için, optimum katalizör miktarının % 1 olduğunu göstermiştir. Son aşamada nanokatalizör farkını ve etkinliğini ortaya koyabilmek için linyit numuneleri literatürde çok tercih edilen zeolit ile piroliz edilerek sonuçlar nanokatalizörlü sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen gaz ürünlerin analizi için µGC kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first stage of this thesis, ZnO and TiO2 nanoparticles were synthesized following the hydrothermal methodology. The synthesized nano-metal oxide particles were then characterized by XRD, TEM and BET analyzes. The particle size of the synthesized ZnO and TiO2 metal oxide nanoparticles was found to be in the range of 30-50 nm and 15-25 nm, respectively. In the second stage of the study, the catalytic effect of pyrolizine on the different types of low-grade lignites of synthesized metal oxide nanoparticles was investigated. As a result of the pyrolysis experiments without catalyst, the maximum temperature at which the total gas product yields were maximized was 700 °C, and a series of experiments were carried out using catalysts of 1 %, 5 % and 15 % to investigate the effect of the amount of nanocatalyst in this temperature. The results showed that for each catalyst, the optimum amount of catalyst was 1 %. In the last stage, lignite samples were pyrolyzed with zeolite, which is highly preferred in the literature, and the results were compared with nanocatalysted results in order to demonstrate the difference and effectiveness of the nanocatalyst. The composition of the obtained gas products was determined by μGC