Rekreasyonel eğilimlerin ortaya çıkışında kültürel etmenlerin rolü
The role of cultural factors on appearance recreational trends
- Tez No: 489289
- Danışmanlar: PROF. MUSTAFA HALİM PERÇİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Çevrenin estetik değerlendirmesi, çevresel özelliklerden bireysel özelliklere kadar çok sayıdaki değişkenin etkileşimi sonucunda gerçekleşmektedir. ¬¬¬ Çalışmada hem kullanıcı görüşlerini hem de uzman değerlendirmelerini dikkate alarak farklı kültürlerde Kabul görülen çevre tasarımı için yön gösterici mekan tipolojileri ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu tez çalısmasının ana materyalini dünya çapında ceşitli parklara ait 7 adet fotoğraf oluşturmaktadır. Fotoğraflardaki görüntüler üzerinden kullanıcı grubu ve uzman grubu olmak üzere iki ayrı anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Kullanıcı grubundan görüntüleri beğeni durumlarına göre puanlandırmaları istenmiştir. Uzman grubu ise görüntüleri araştırma konusu ile ilgili mekansal karakteristikler kapsamında değerlendirmiştir. Daha sonra kullanıcı grubu anket sonuçları ve uzman grubu değerlendirmeleri karşılaştırılarak en çok ve en az tercih edilen görüntülere ilişkin mekansal karakteristikler ortaya koyulmuştur Ayrıca bu çalışma farklı çevrelerde, bireysel estetik değerlendirmeleri ve mekansal davranış tercihlerini kültürler arasında araştırmıştır. Bu çerçevede, farklı örnekler için estetik değerlendirme – duygusal tepkiler – mekansal davranış tercihlerinin irdelenmesi amaçlanmıştır. Gerçekleştirilen araştırmayla elde edilen sonuçların açık ve yeşil alan düzenlemelerine, yöresel yaşam biçimlerini göz önüne alarak birey ve mekan ilişkisi çerçevesinde optimal çevre standartlarına ulaşılması düşünülmektedir. Diğer yandan bu çalışmanın, birey ve mekan ilişkisini konu alan benzer çalışmalar için bir yöntem önerisi ortaya koyması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Evaluating the beauty of the environment from the characteristics of the environment, is the result of the relationship of many variables and their effects on each other. As a result of the environmental assessment, the individual perceives his behavioral behavior, which this environmental behavior is shaped by the perception and appreciation of the beauty. In the context of individual assessment, there are clues, which environment creates emotional states and emotions for different people, and therefore, which causes spatial and locative behavior. The reflection of such research results in the design of the environment will increase the satisfaction of the users of the environment and it also makes it possible to coordinate environmental behavior. In this research, taking into account the point of view of the participants in the questionnaire and experts, it attempts to identify and recognize the types of places that are accepted in different cultures. The main findings of this study are composed of seven pictures of the various locations in the world. The participants' questionnaires and the group of experts are related to the same pictures. In the study, the participants were asked to evaluate the images based on their preference and likeness through scoring. While the group of experts evaluates the images in terms of spatial and physical characters. In the next step, by comparing the results of the questionnaire, the spatial character of the most popular images and the images that are not at all preferred are indicated. In addition, this research examines the assessment of individual aesthetics and the preference of spatial behavior in different environments and different cultures. In this regard, the assessment of beauty, emotional reactions and the preference of spatial behaviors has been targeted at Kurdish and Turkish cultural groups in Turkey, Fars and Azeri in Iran. With this research, it is possible to reach the standards of the optimal space in the design of open spaces, taking into account the local lifestyle in the form of human-human relations. On the other hand, it is expected that this research will provide a model and a suitable method in the future research on the topic of human and location relationships.