Yeşil altyapı kapsamında yeşil ağ planı ve kent kimliği etkileşiminin irdelenmesi: Ankara Cumhuriyet Dönemi sınırı örneği
Examination of the interaction between green network plan and urban identity in the context of green infrastructure: A case study of Republican Period in Ankara province
  1. Tez No: 489288
  2. Yazar: MELTEM GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Hızla yaygınlaşan sürdürülebilir kentsel gelişim, ekolojik değerler kadar kentsel peyzajların kimliği ve imajı üzerine ilgiyi arttırmaktadır. Kentlerin hem sahip oldukları kimliklerinin korunmasının hem de kaybolan kimliklerinin yeniden kazanılmasının gerekliliği giderek artmaktadır. Son yıllarda literatürde ve uygulamada geniş yer alan yeşil altyapı kavramı bağlantılılık odağının yanı sıra; bölgesel imaj, peyzaj karakteri, kent kimliği ve yerel farklılıkların korunmasına, mekânların estetik olarak daha ilgi çekici ve özgün hale gelmesine katkı sağlamaktadır. Bu tez ile, kentsel yeşil altyapının ekonomik, ekolojik ve sosyal işlevlerinin yanı sıra kent imajı ve kent kimliğine katkısının, yeşil ağ kavramı çerçevesinde sağlanmasının önemi ve gerekliliği vurgulanmaktadır. Bu bağlamda doğal, tarihi ve kültürel peyzaj değerlerine dayalı yeşil ağ planı geliştirme sürecine ilişkin bir model yaklaşımın, çalışma alanı örneğinde ortaya konulması amaçlanmıştır. Tezin yöntemi; odak belirleme, ekolojik süreçler ve bağlantılılık analizlerine dayalıdır. Sonuç olarak, başkent Ankara Cumhuriyet Dönemi sınırları ve il ölçeği kapsamında ortaya konulan yeşil ağ planı örneğinde model yaklaşımı sistematik olarak yapılandırılmıştır. Alt ölçek çalışma alanında kurgulanan yeşil ağ planının, üst ölçek olarak ele alınan il ya da alt bölge ölçeği bütünündeki önemli doğal peyzajlar ile ilişkilendirilmesi; planın kentsel gelişime daha tutarlı ve sürdürülebilir bir katkı sağlayabilmesi bakımından gerekli bulunmuştur. Öneri yeşil ağ plan modeli ülkemiz diğer kentlerine uyarlanabilir niteliktedir. Analiz bileşenleri ve değerlendirme sonuçları dikkate alındığında; model çerçevesinde ortaya konulacak yeşil ağ planları ulusal, bölgesel ve yerel düzeydeki mekânsal planlama süreçlerinde bir peyzaj bilgisi katmanı olarak değerlendirilebilecektir.
Özet (Çeviri)
Becoming very rapidly widespread, urban development increases the interest shown to the identity and the image of the urban landscapes as much as ecological values. Ensuring the protection of the existing identities of cities besides restoration of lost ones has become an important subject. Green infrastructure concept which is covered widely in literature and practice in recent years contributes to the focus of connectivity in addition to regional image, landscape character, urban identity and protection of local differences and as well as spaces becoming more aesthetically charming and unique. Besides indicating the economic, ecologic and social functions of urban green infrastructure, this study stresses the importance and necessity of ensuring its contribution to urban image and urban identity within the framework of green network. The aim is to demonstrate a model approach regarding a green network development process based on natural, historical and cultural landscape values in the case study area. The method of the study is predicated on identification of focus, ecological processes and analyses of connectivity. Consequently, the model approach is structured systematically exhibiting the green network plan within boundaries of Ankara stated in the Republican Period and provincial scale in Ankara. It is necessary to associate the green network plan designed on sub-scale area with the important natural landscapes tackled in higher level scale province or sub-region so that the plan can make a more consistent and sustainable contribution to urban development. Suggested green network plan model can be adapted to other provinces of Turkey. Green network plans can be used as a layer of landscape information within the national, regional and local spatial planning processes when the components and the results of the assessments are considered.