Birinci basamak sağlık hizmetlerinin sunumunda 'özel muayeneyi' tercih nedenleri: Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi' nde bir uygulama
  1. Tez No: 48931
  2. Yazar: MUTASEM KHALİL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FAHRETTİN TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hospitals
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi Çocuk Özel Polikliniği 'ne, özel muayene olmak için başvuran hasta aileleriyle (n=200) yüzyüze görüşülerek özel muayeneyi neden tercih ettikleri ve hastalarla ilgüi demografik, sosyo-ekonomik vs. özellikleriyle ilgili bilgi toplanmıştır. Araştırma sonunda hastaların %52.5'inin 4 yaş ve altında olduğu, %91'inin sağlık güvencesine sahip olduğu, %65.5'inin aüelerinin ayhk toplam geliri 30 milyon TL ve üstünde, %44.5'inin şevksiz, %91'inin daha önce herhangi bir hastane polikliniğinde normal muayene olduğu, %77'sinin ya kendisi ya ailesinden herhangi biri aynı üniversite hastanesinde veya aynı poliklinikte özel muayene olduğu, %82' sinin il merkezi içinde ikamet ettiği, %44.5'inin özel muayene masraflarının tamamının ailesi tarafından, %50.5'inin çoğunluğu ailesi tarafından ve %5'inin ya tamamı sigortası ya da çoğunluğu sigortası tarafından kaşılandığı, bakmakla yükümlü kişilerin %46.3'ünün yüksek eğitime sahip olduğu, %40.8'inin ortaokul veya lise mezunu, %12.1'inin ilkokul mezunu olduğu ve %0.8'inin okuryazar olmadığı ortaya çıkmıştır. Yapılan çalışma sonucunda özel muayene tercihinde rol oynayan faktörler hastaların özel muayene tercihinde etkilenme derecesine göre aşağıdaki gibi sıralanmaktadır; uzman hekime muayene olabilme, hekimi seçebilme imkam t muayene olmak için daha az bekleme, ameliyat olmak gerektiğinde daha kısa bir sürede olabilme imkanı, daha kısa bir sürede ve kolay randevu alabilme imkanı, hastaneye yatmak gerektiğinde daha kısa bir sürede yatabilme imkam, muayene sonunda gerekli tetkikleri daha kolay ve kısa sürede yaptnrabilme imkam, hekimin ve diğer personelin ilgi ve davranışlarının daha iyi olması, yakm ve tamdıklarm özel muayeneyi tavsiyesi, yatarak tedavi görmek gerektiğinde daha yakın ve yoğun ilgi görme ihtimali, başka bir hekimin özel muayeneyi tavsiyesi ve son şurada bekleme yerlerinin daha iyi olmasıdır. Anahtar Kelimeler : Temel sağlık hizmetleri, birinci basamak sağlık hizmetleri, eğitim hastaneleri, özel muayeneler, kamu/özel karışımı. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was conducted in the private outpatient department of Hacettepe University Children's Hospital. The aim was to identify the factors, as patients (families on behalf of child patients) perceive, that have influenced their choice of“private practice”instead of what can be called“normal, or public, practice”. The study was also concerned with the identification of the relative weight that patients (their families on their behalf) gave to each of the influencing factors. A total of 200 families accompanying their children in the outpatient department were interviewed. The following is the main highlights of the patient profile of the research. 52.5 per cent of the patients were under four years old, 91 per cent of families had health insurance, 65.5 per cent had a monthly income of 30 million TL or more, 44.5 per cent had not been referred to the hospital by any health professional, 91 per cent of them had received care from a hospital outpatient department before, 82 per cent of them or their family had received care at the same hospital or the same outpatient department before, 50.5 per cent of the patients paid the largest proportion of their consultation fee directly out of their pocket and 44.5 per cent all their expenses was met by their families and at least one of the parents 46.3% of all children had graduate level education. According to the findings of the study the followings are the factors that have influenced the patients' choice of the“private practice”(Factors are given in rank order according to the weight the patients attached to each of them). To be examined by a consultant; the right to choose the doctor; a series of factors that are related to the benefits of possibility of queue-jumping in both outpatient and inpatient departments as well as diagnostic and surgical services; courteous treatment by both medical and non-medical professionals, recommendation by friends, relatives or doctors; and better physical conditions of the outpatient department. Keys Words : Primary health care, first contact care, teaching hospitals, private practices, public/private mix.