Sedanter erkeklerde izokinetik diz ekstension/ flexion ve ayak bileği plantar/ dersi flexion çalışmalarının patlayıcı güce etkisi
Isokinetic knee exstension/ flexion and ankle plantar/ dorsi flexion exercise effect to explosive power insedentary
- Tez No: 48932
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ÖNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
7. ÖZET Çalışmaya diz grubunda yaşları 20,28 (±1,3) yıl, kiloları 69,33 (±6,4), boyları 178,4 (±8,l)cm olan 10 kişilik sedenter erkek. Ayak bileği grubunda ise yaşları 20,9 (±2,1) yıl, kiloları 66,1 (±8,5) kg, boyları 177 (±7,79) cm olan 10 kişilik sedenter erkek üniversite öğrencisi çalışmaya gönüllü katılmıştır. Yaptığımız çalışmada izokinetik egzersizlerin anaerobik ve patlayıcı güce olan etkisini araştırdık. Çalışma öncesi ve sonrası olmak üzere deneklerin izokinetik patlayıcı güce olan etkisini araştırdık. Çalışma öncesi ve sonrası olmak üzere deneklerin izokinetik kas kontraksiyon testleri, durarak uzun atlama ve dikey sıçrama testinin dışında anaerobik güç ve kapasiteyi değerlendirmek için, kolay uygulanabilirlik ve güvenirlik açısından Wingate testini kullandık. Bu testler diz ve ayakbileği grubu için çalışma öncesi ve sonrası uygulandı. Denekler çalışmamıza haftada 3 gün 8 hafta boyunca devam etmişlerdir. Diz grubu çalışmalara %90,5 oranında, ayakbileği grubu ise %91,2 oranında devam etmişlerdir. İzokinetik test; Bu test esnasında deneklerin her iki diz için peak tork değerleri vücud ağırlığına göre (%BW) % peak değerlere ve dayanıklılık değerlerine bakıldı. Denekler her izokinetik çalışma öncesi 15 dk. ısınmanın 10 dk'sını 50 watt'a bisiklet egzersizi, 5 dk kadar germe egzersizleri yaptılar. Çalışmalara dominant tarafla başlanmış her çalışmada bir önceki çalışmanın sonunda yapılan tarafla başlanıldı. 56Diz grubu: 60 7sn: Sağ extension %5,7'lik (*), sol ekstension %5,8'lik (*), sağ flexion %6,2'lik (*), sol flexion %1 1,7'lik (*) artış göstermiştir. 300 7sn: Sağ extension %42,7 (***), sol extension %31,3 (**), sağ flexion %23,5 (***), sol flexion %26,1 (**)lik artış göstermiştir. Ayakbileği grubu: 30 7sn : Sağ D.F %30 (*), sol D.F.y %32,5 (***), sağ P.F. %25 (***), sol P.F %20,5 (**) lik bir artış göstermiştir. 150 7sn: Sağ D.F %56 (*), sol D.F. %43,7 (*), sağ P.F %50,9 (***), sol P.F %20,5 (**)'lik bir artış göstermiştir. Daha önce sedenter bayan ve erkeklerde bölümümüzde yapılan çalışmaların sonuçlan bu bulguları desteklemektedir (33). Deneklerin çalışma öncesi ve sonrası yapılan Wingate testinde. Diz grubu: En yüksek güç %7,8 (*), en düşük güç %12,9 (*) ortalama güç %8,7 (**), toplam iş %8,1 (**), Fatique index %0,6'hk artma göstermiştir. Ayak bileği grubu: En yüksek güç %8 (*), en düşük güç %8,4 (*), ortalama güç %6,1 (*), toplam iş % 6,9 (**), fatique index %0,5'lik artma göstermiştir. Daha önce sedenter bayan ve erkeklerde bölümümüzde yapılan çalışma ların sonuçları bu bulguları desteklemektedir. (33,61) Durarak uzun atlama ve dikey sıçrama testinde ise Diz grubu: D.U.A. %6.2 (***), D.S. %1 1,8 (***)'lik artış göstermiştir. Ayak bileği grubu: D.U.A. %5,5 (***), D.S. %13,5 (***)'lik artış göstermiştir. Bu sonuçlar beklediğimiz yönde olmuştur. D.F. = Dorsi Flexion P.F. = Plantar Flexion D.U.A = Durarak Uzun Atlama D.S = Dikey sıçrama = İstatistiksel yönden anlamlı ** = İstatiksel yönden ileri derecede anlamlı *** = İstatistiksel yönden çok ileri derecede anlamlı * 57
Özet (Çeviri)
8- SUMMARY 10 male sedenter universty students; mean age 20.28 (±1.3) years, mean weight 69.33 (±6.4) kg, mean height 178.4 (±8.1) cm. were in knee group and 10 male sedenter universty students; mean age 20.9 (±2,1) years, mean weiht 66,1 (±8,5) kg. mean height 177 (±7.7) cm were in foot wrist group present as volunteers. In this study; the effects of isokinetic exercises or explosive power was searched. The wingate test was used, as its easy praticing and its safety, to determine the anaerobicpower and capacity, besides izokinetik muscle, D.U.A. contraction tests and D.S. These tests were practised to knee and footwrist groups before and after the study. The subjets were present for 3 days for 8 weeks in the study. (Knee group for %90.5, footwrist for %9 1.2 were present) isokinetic test, during this test; for both of the subject's kness; the % peak work values according to their body weights (%BW), and their endurance values were defermined. Before each study, subjects cycled at 50 watt for 10 minutes and done streching exercises for 5 minutes. The studies began with dominant sides and; continued with the other side. During the following study, this time; they began with resesive side and continued with the dominant one. KNEE GROUP: 60 °/sn : Right extansion as %5.7 (*), left extansion as %5.8 (*) right flexion as %6.2 (*), left flexion as %1 1.7 (*) show as increasing. 300 7sn : Right extansion as %42.7 (***), left extansion as %31.3 (**), right flexion as %23.5 (***), left flexion as %26.1 (**) show as increasing. 58FOOTWRIST GROUP: 30 7sn : Right D.F. as %30 (*), left D.F. as %32.5 (***), right P.F. as %25 (***), left P.F. as %20.5 (**), show as increasing. 1507sn : Right D.F. as %56 (*), left D.F. as %43.7 (*), right P.F. as %50.9 (***), left P.F. as %20.5 (**), show as increasing. The previous results of the previous studies on sedenter males and famales in our office also supports our results (33). In the wingate tastes, before and after the subjects studies: Knee group: Peak power as %7.8 (*), min. power as %12.9 (*), mean power as %8.7 (**), total work as %8.1 (**), fatique index as %0.6 (I) show as increasing. Foot wrist group: Peak power as %8 (*), min. power as %8.4 (*), mean power as %6.1 (*), total work as %6.9 (**), fatique index as %0.5 (I) show as increasing. The previous results of the previous studies on sedenter males and females in our office also supports our results (33.61) D.U.A. and D.S. tests Knee group : D.U.A. for as %6.2 (***), D.S. as %1 1.8 (***) show as increasing. Footwrist group : D.U.A. for as %5.5 (***), D.S. as %13.8 (***) show as increasing. The results are as we expected. D.F. = Dorsi Flexion P.F. = Plantar Flexion D.U.A = Jumping Distance (Vertical-horizontal) D.S = Vertical Jumping * = i.y.a. ** = i.y.i.d.a *** = i.y.a.i.d.a. 4- = Lessen 59