Farklı demir kaynaklarının elma ağaçlarının demir beslenmesine etkisi
Effects of different iron sources on apple tree iron nutrition
  1. Tez No: 489320
  2. Yazar: AYŞEGÜL KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA HARMANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, farklı demirli bileşiklerin elma'nın demir beslenmesi ile yaprak ve meyve parametreleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla Karaman İli Ayrancı İlçesinde 16 yaşındaki Starking Delicious elma çeşidi üzerinde yürütülmüştür. Araştırma tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Araştırmada kontrol, ağaç başına 92.3 gr Fe-EDTA, 200 g Fe-DTPA, 200g Fe-HBED, 200g Fe-EDDHA (o-o 2.2), 200g Fe-EDDHA (o-o 3.5), 200g Fe-EDDHA (o-o 4.8), 200g Fe-EDDHA (o-o 5.25), 500 g FeSO4.7H2O, 3 kg toz S, 3L Hümik asit, 500 g FeSO4.7H2O + 3 kg toz S, 500 g FeSO4.7H2O + 3L Hümik asit olmak üzere on üç farklı uygulama yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; yaprak toplam demir içeriği, aktif demir içeriği, klorofil içeriği, spad değerleri üzerine Fe-EDDHA (o-o 5.25), meyve demir içeriği üzerine K-Humat, meyve eti sertliği ve malik asit mktarı üzerine FeSO4.7H2O + toz S, sürgün uzunluğu, verim etkinliği üzerine FeSO4.7H2O + K-Humat'ın ve ağaç başına meyve verimi üzerine FeSO4.7H2O + K-Humat = Fe-EDDHA (o-o 5.25)'nın en etkili olduğu bulunmuştur.. Sonuç olarak; incelenen özellikler üzerine genel anlamda Fe-EDDHA uygulamalarının daha etkili olduğu, bunlarında orto-orto izomer oranları arttıkça etkinliklerinin arttığı, uygulamaların meyve veriminde %20.2 - %92.4 arasında değişen oranlarda artış sağladığı tespit edilmiştir. Ayrıca ağaç başına meyve verimi bakımından FeSO4.7H2O + K-Humat = Fe-EDDHA (o-o 5.25) uygulamaları ile en iyi sonucun elde edilmesinden dolayı FeSO4.7H2O + K-Humat'ın şelatlı gübrelere alternatif olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on a 16-year-old Starking Delicious apple varieties in the Ayrancı district of Karaman Province in order to determine the effects of iron nutrition from different ferrous compounds on the leaf and fruit parameters of an apple. The study was conducted with 4 replications according to the randomized blocks design. Thirteen different applications namely Control, 92.3 gr Fe-EDTA, 200 g Fe-DTPA, 200g Fe-HBED, 200g Fe-EDDHA (o-o 2.2), 200g Fe-EDDHA (o-o 3.5), 200g Fe-EDDHA (o-o 4.8), 200g Fe-EDDHA (o-o 5.25), 500 g FeSO4.7H2O, 3 kg powder S, 3L Humic acid, 500 g FeSO4.7H2O + 3 kg powder S, 500 g FeSO4.7H2O + 3L Humic acid per tree were applied. According to the results of the research, Fe-EDDHA (o-o 5.25) effects on the leaf total iron content, active iron content, chlorophyl content and spad values; K-Humat effects on the fruit iron content; FeSO4.7H2O + powder S effect on the fruit meat hardness and malic acid; FeSO4.7H2O + K-Humate effects on the shoot length and yield effeciency, and FeSO4.7H2O + K-Humate = Fe-EDDHA (o-o 5.25) effects on the fruit yield per tree were found to be the most effective. As a result; it was found that Fe-EDDHA treatments were more effective on the investigated charactersistics , their activity increased as the ortho-ortho isomer ratios increased, and the application increased the fruit yield by 20.2% -92.4%. It has also been determined that FeSO4.7H2O + K-Humate may be an alternative to chelated fertilizers due to the fact that the best results in terms fruit yield per tree obtained from FeSO4.7H2O + K-Humate = Fe-EDDHA (o-o 5.25) applications.