Termal transfer sistemde yazma kalitesinin ve yazıcı başlık ömrünün arttırılması
Increasing print quality and print head life in thermal printer printing system
- Tez No: 489335
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezde termal başlıkta yazılacak datanın bir önceki ve komşu dataların durumlarına göre güç süresi belirlenerek termal başlığın ömrü ve baskı kalitesi arttırılmıştır. Geçmişe göre termal hücrelerin güç süreleri belirlenmiştir. Termal başlıkta yavaş hızlarda kaliteli ve uzun ömürlü başlık için normal hızda daha fazla anahtarlama sinyali uygulanarak baskı kalitesi ve ömrü arttırılmıştır. 35 mm/s baskı hızından daha düşük baskı hızları için çok adetli anahtarlama sinyali iki bölüme bölünmüş ilk aşamada sıcaklık arttırılmış ikinci aşamada sıcaklığın korunması için sinyaller verilerek baskı kalitesi ve başlık ömrü arttırılmıştır. Baskı kalitesini ve termal başlığın ömrünü etkileyen harici etkenler(yüzey, kullanılan ham madde, uygulanan basınç, ortam sıcaklığı, termal başlık iç direnci ) belirlenerek değişken parametre olarak sisteme girilmiş bu değişkenleri kontrol altına alacak önlemler alınmıştır. Termal ribonun transfer edilmiş hali incelenmiş baskı kalitesinin düşük olduğu ve yüksek enerji verildiği zamanlar mikroskop altında saptanarak sinyaller üzerinde iyileştirmeler yapılmıştır. Baskı ömrü uzun olması istenen alanlar için kullanılan yüksek sıcaklıkta transfer olan resin ribon ile baskı almak için çoklu baskı yöntemi kullanılarak başlık ömrü uzatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the life of the thermal head and the print quality was increased by determining the power duration according to the states of the previous and neighboring data of the data to be written in the thermal head. Power duration determined according to history control. In slow speed, the life of the thermal head and the quality of thermal print out was increased according to print normal print speed by increased switching signal number. Multiple signal divided two sections for less than 35 mm/s print speed. In first section increased print head temperature. In second section, supplied extra head signal to maintain the current situation. These control increased print head life and print out quality. The life of the thermal head and print quality is affected by external factors (surface, used raw material, applied air pressure, temperature of environment, print head impedance) are determined. These effects entered system as variable data and controlled. Low print quality places and high power supplied places were determined on print place by Transferred ribbon was observed with microscope. High temperature needed to transfer resin ribbon was printed by using multiple switching signal and print head life increased.