Transformations of Erbil old town fabric
Eski Erbil kent dokusunda kentsel dönüşüm
  1. Tez No: 489348
  2. Yazar: ASMAA AHMED MUSTAFA ISMAELOZAIRA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA ALKAN BALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Özet: Zaman içinde tarihi şehirler farklı faktörlerden dolayı değişiklik gösterir. Nüfus artışı, ekonomik durum, sosyal bilinçsizlik gibi birçok neden sıralayabiliriz. Erbil, Irak'ın kuzeyinde olup, tarihi bir kenttir. Kentin planlama ve kentsel gelişiminde en önemli faktör olan tarihi Erbil kalesi ve çevresi şehrin radyal gelişiminde odak nokta ve ikonik unsur olup, 2014 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine girdi. Eski tarihi kentin korunması ve rehabilitasyon çalışmaları ile bu miras gelecek kuşaklara aktarılmakta ve kentin kimliğinin kaybolmasını önlemektedir. Bu araştırma, kentin tarihi miras yerlerini ve tarihi binalarını, aynı zamanda kenti tanımlayan kültürel ve mimari özellikleri de ele alıyor. Kentler kültürel, sosyal, ekonomik ve fiziksel güçlerin etkileşiminin bir sonucudur. Kentler, yeni ihtiyaçları ve kentsel politikaları karşılamak için sosyal, ekonomik, fiziksel ve kültürel değişikliklere ve kentsel sorunlara adapte olmalıdırlar. Kentsel dönüşüm, kent mekanlarının ekonomik, sosyal ve fiziksel nitelilerin yoksun olduğu alanlarda uygulanmaktadır. Bu tez çalışması kentsel dönüşümün mekânsal ve sosyo-ekonomik etkilerini ortaya koymaktadır. Çalışma alanı olarak kentsel koruma projesi olan tarihi Erbil şehri seçilmiş ve bu bölgede uygulanmakta olan kentsel dönüşüm projesinin mevcut durumu, mekansal ve sosyo-ekonomik etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: The historical cities in a time change with different factors. Like population growth, economical condition, social unconscious as can be listed many reasons. Erbil the capital located in the north of Iraq, a historic city. The most important factor in the planning and urban development of the city, and it was the focus point in the radial development of the city and iconic element is old town Erbil was entered on the World Heritage Sites (UNESCO) in 2014. In order to preserve and rehabilitation of the old historical city and conservation this heritage places and transfer for future generation and to prevent the loss of the identity of the city. This research focusing on the heritage places in the city and historical buildings, identifying the city, also the cultural and architectural characteristic. Cities are a consequence of the interaction of cultural, social, economic and physical forces.Countries have to adapt to these social, economic, physical and cultural changes,urban problems in order to meet the new needs and urban policies. Urban transformations, economic activity, social urban spaces that have lost their functions and physical qualities. This thesis study reveals the spatial and socio-economic effects of urban transformation. Historical Erbil city, which is the urban conservation project, was selected as the study area and the current situation, spatial and socio-economic effects of the urban tranformation project being implemented in this region were evaluated.