Farklı kaba ve konsantre yem içeriğine sahip yemlere katılan bazı yem katkılarının keçilerde in vitro sindirim, rumen fermantasyonu ve metan gazı üretimi üzerine etkileri
Effects of some feed additives on in vitro digestion, rumen fermentation and methane gas production in different forage and concentrated feeds in goats
  1. Tez No: 489349
  2. Yazar: NECİP GÜRHAN ŞEKERCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL DAĞ, PROF. DR. YUSUF KONCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, farklı kaba:kesif yem oranlarının in-vitro koşullarda keçilerde rumen pH, gaz üretimi (GÜ), metan gazı üretimi, asetik asit, propiyonik asit, bütirik asit oranları, metabolik enerji (ME), organik madde sindirilebilirliği (OMS) üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Muamele grupları: kontrol (katkı maddesi yok) %10 ila 90 arasında kaba ve kesif yem içeren (kaba yem: yonca ve kesif yem:ticari toklu yemi) karışımlara 300 mg/kg düzeyinde kekik (Tymus vulgaris L), nane (Menta piperita L.) ve adaçayı (Salvia officinalis L.) esansiyel yağları (EY) ile canlı maya (Saccharomyces cerevisiae, 10x109) ve magnezyum oksit (MgO) ilave edilmiştir. Tekeler %60 kaba ve %40 kesif yem içeriğine sahip yemlerle beslenmişlerdir. Alınan rumen sıvıları termos ile hızlı bir şekilde laboratuvara getirilmiş ve şırıngalara 0,2 g yem örneği ile Hohenheim yöntemine göre gaz üretimine bırakılmış ve 3, 6, 12 ve 24. saatlerde gaz üretim değerleri okunmuştur ve 24. saat sonunda pH ve metan ölçülmüş ve alınan sıvı örneklerinde gaz kromotoğrafisinde asetik, propiyonik ve bütirik asit oranları belirlenmiştir. Metabolik eneji ve OMS değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of different roughage: concentrate feed ratios on rumen pH, gas production (Oh ve ark.), methane production, acetate, propionate, butyrate ratios, metabolic energy (ME) and organic matter digestibility (OMS). The treatment groups: Control (no additive), and 300 mg / kg thyme (Origanum vulgare L), peppermint (Menta piperita L.) and sage (Salvia officinalis) essential oils and yeast (Saccharomyces cerevisiae, SC, 10x109) and magnesium oxide (MgO) were added to diets containing 10 to 90% of roughage: concentrate feed ratios (roughage: alfalfa and concentrate feed: commercial compound lamb feed). The monopolies were fed with feeds with 60% coarse and 40% concentrated feed content. The rumen liquors were brought to the laboratory quickly with thermos and syringes were left to gas production according to Hohenheim method with 0,2 g feed sample and gas production values were recorded at 3, 6, 12 and 24 hours and pH and methane were measured at 24 hours. The acetic, propionic and butyric acids were determined by gas chromatography in liquid samples. The ME and OMS values were calculated.