ALT-Exp dağılımı altında stres-dayanıklılık güvenilirliği
Stress-strength reliability under ALT-Exp distribution
- Tez No: 489372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KINACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu tezde ALT-Exp dağılımı için stres-dayanıklılık güvenilirliğinin aralık ve nokta tahmini üzerinde çalışılmıştır. Tahmin yöntemi olarak en çok olabilirlik ve Bayes yöntemleri kullanılmakla birlikte parametrik Bootstrap yöntemi kullanılarak da tahminler elde edilmiştir. Ayrıca stres dayanıklılık güvenilirliği için en çok olabilirlik tahminine dayalı asimptotik güven aralıkları ve Bootstrap güven aralıkları elde edilmiştir. Elde edilen en çok olabilirlik ve Bayes tahminleri Monte Carlo simülasyon çalışması ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the point and interval estimation of the stress-strength reliability for the Alt-Exp distribution is studied. Estimates were obtained by using the maximum likelihood, Bayes and parametric bootstrap methods. In addition, asymptotic confidence intervals based on the maximum likelihood estimation and Bootstrap confidence intervals for stress-strength reliability were obtained. The maximum likelihood and Bayes estimates are compared with Monte Carlo simulation study.