Kablosuz haberleşmeli fotovoltaik modüllü LED aydınlatma sistemi
Photovoltaic powered exterior LED lighting system with wireless communication
- Tez No: 489373
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Projede solar aydınlatma elemanlarının güç elektroniği bölümlerinin (şarj kontrolör ve LED sürücü) tasarımı, kablosuz kontrolünün yapılması ve uzaktan takibinin sağlanması amaçlanmıştır. Komple solar aydınlatma için gerekli fotovoltaik panel, akü ve LED armatür güçleri hesaplanarak bunlara uygun devreler tasarlanmıştır. Fotovoltaik panel, akü ve LED armatür piyasadan hazır olarak temin edilmiştir. Projede yapılması hedeflenen ürünlerin teorik hesaplamaları yapılmış, devre şemaları hazırlanmış, gerekli görülen bölümlerin simülasyonları yapılarak baskılı devreleri hazırlanmış ve fonksiyon testleri yapılmıştır. Günümüzde fotovoltaik modül ile yapılan aydınlatma uygulamalarında yaşanan en büyük sorunlar; fotovoltaik panelin çeşitli etkenlerle pozisyon değiştirmesi, akülerin ömrünün bittiğinin veya çalındığının anlaşılamaması ve herhangi bir bilgilendirme sistemi olmadığı için fotovoltaik panelde ya da aydınlatma ekipmanlarında meydana gelen sorunlardan haberdar olunamamasıdır. Bu durum fotovoltaik modüllü aydınlatma uygulamalarında bir haberleşme ve bilgilendirme sisteminin gerekli olduğunu göstermektedir. Projede tasarlanan ürünlerle solar aydınlatma ürünlerinde yaşanan sıkıntılara çözüm getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the project is to design power electronics circuits of photovoltaic powered lighting, to design wireless controller for photovoltaic powered lighting and to control them remotely. The requirements of photovoltaic powered lighting, photovoltaic panel, battery and LED luminaire capacities were calculated and appropriate circuits were designed. Photovoltaic panel, battery and LED luminaire were purchased. For the target products at this project theoretical calculations, circuit schematics, simulations for the necessary parts, printed circuit boards were prepared and function tests were done. Nowadays the biggest problems at lighting applications made with photovoltaic module are position change of photovoltaic panel, unawareness of end of life or stolen batteries and unawareness of the problems at lighting equipments. This situation shows that there should be a control and information system for photovoltaic powered lighting applications. The products are designed at this project to solve the problems of solar lighting systems.