Antibakteriyel özelliğe sahip aminoglioksimlerin sentezi ve özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of aminoglyoxime which has got antibacterial characteristics and investigation of properties
- Tez No: 489378
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada önce difenileterin kloroasetilklorür ile AlCl3 katalizörlüğündeki reaksiyonundan 4-kloroasetildifenileter sentezlenmiştir. Sonra bunun nitrosolama metoduyla isonitroso-4-asetildifenileteri ve hidroksilaminhidroklorür ile asidik ortamdaki reaksiyonundan 4-fenoksifenilkloroglioksimi elde edildi. Daha sonra bu anti-fenoksifenilkloroglioksimin aminler (2-amino-4-feniltiyazol, 2-aminobenzotiyazol, 4-aminobifenilamin, 2-fluorenamin, 9-etil-3-aminokarbazol) ile reaksiyonundan yeni sübstitüe-aminoglioksim türevleri sentezlendi. Elde edilen bileşiklerin yapıları hem literatür bilgileri ile hem de FT-IR ve 1H-NMR teknikleri kullanılarak aydınlatılmaya çalışıldı. Ayrıca sentezlenen sübstitüe-aminoglioksim türevlerinin Escherichiacoli ATCC 25922, Pseudomonasaeruginosa ATCC 15442, metisilin duyarlı Staphylococcusaureus ATCC 25923 (MSSA), Klebsiellapneumoniae ATCC 70603, Salmonellaenteritidis ATCC 13076 ve Sarcinalutea ATCC 9341 suşlarına karşı anti-bakteriyel özellikleri araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, new substitute-aminoglyoxime compounds having antimicrobial properties were synthesized. For this purpose, N-hydroxy-2-(hydroxyimino)-2-(4-phenoxyphenyl)acetimidoyl chloride [4-Pheoxyphenlychloroglyoxime] was synthesized by reaction of N-hydroxy-2-oxo-2-(4-phenoxyphenyl)acetimidoyl chloride with hydroxylamine were synthesized. And then, five new substitue-aminophenoxyphenlyglyoximes derivatives were synthesized by using some amine derivatives (4-aminodiphenylamine, 2-aminofluorene, 3-amino-9-ethyl-carbazol, 2-aminobenzo-thiazole and 4-phenylthiazol-2-amine) with the 4-pheoxyphenlychloroglyoxime derivative. Also, the effect on some bacteria (Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Salmonella enteritidis, Sarcina lutea) of synthesized new some substitue-aminophenoxyphenlyglyoximes derivatives was investigated. All of the obtained products were characterized by combination of FT-IR and 1H-NMR