Optimization of transshipment, markdown, and return decisions at fast fashion retailing
Hazır giyim sektöründe transfer, indirim ve iade kararlarının optimizasyonu
  1. Tez No: 643459
  2. Yazar: SIAMAK NADERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL KILIÇ, PROF. DR. ABDULLAH DAŞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kar, maliyet, ve hizmet kalitesi üzerindeki etkisinden dolayi, tedarik zinciri kararları, hazir giyim sektöründe önemli bir rol oynamaktadır. Talep tahminindeki yüksek belirsizlik, müşterilere hızlı bir şekilde hizmet vermeyi zorlaştırmıştır. Müşteriler, daha fazla ürün çeşitliliği ve daha hızlı hizmeti düşük maliyet ile alabilmeyi talep etmektedir. Bu faktörler, perakendecileri, müşterilerin taleplerini tatmin etmek için, tedarik zincirinde verimli stratejiler kullanmaya zorlamaktadır. Buna rağmen, mevcut envanterin doğru yönetilmemesi sebebiyle, satış kaybı ve sezon sonunda satıilmayan ürünler olması kaçınılmazdır. Elde olmayan ürünler satış kaybına yol açıp hizmet kalitesini düşürürken, artan ürünler ise sezon sonunda daha az kar ile satışa sunulabilecektir. Bu problemleri aşmak icin tedarik zinciri kararları etkin bir biçimde verilmelidir. Transfer, indirim, ve iade hazır giyim sektöründeki önemli kararlar arasında yer alır. Literatürde, bütün mağazalarda olan mevcut envanterin mağazalar arasında tekrar dağıtılması problemine, transfer adı verilir. Mağazalara ilk sevkiyat, satış sezonu başlamadan önce yapılan tahmine göre gerçekleştirilir. Fakat satış sezonu başladıktan sonra bu tahmin, yeni bilgilere göre güncellenebilir. Dolayısıyla transfer prosedürü, yeni tahmine göre mağazalar arasında ürünleri tekrar dağıtacaktır. İade ise, satış sezonunun sonuna kadar satılamayacak ürünleri belirleyip deposuna çekmektir. Bunların yanında indirim, sezon sonunda artan ürünlerin satışını hızlandırmak için kullanılan başka bir araçtır. Bu tezde, bir hazır giyim perakendecisinin gerçek operasyonlarından esinlenilerek bu üç problem incelenmiştir. Gerçek problemleri ele alan diğer çalışmalar gibi, bu tezde de sektöre özel operasyonel kurallar göz önünde bulundurulmuştur. İlk olarak sadece transfer problemi ele alınmıştır. İkinci olarak, transfer, indirim ve iade problemleri birlikte incelenmiştir. Bu probvilemde sektöre ait operasyon kuralları da göz önünde bulundurulmustur . Son olarak, fiyatın talep üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu problemleri etkin bir biçimde çözmek için benzetilmiş tavlama metasezgiseli, Lagrange gevşetmesi ve Benders ayrıştırması yöntemleri üzerine kurulan sezgisel algoritmalar geliştirilmiştir
Özet (Çeviri)
Due to its effect on profit, costs, and service levels, supply chain management has played a critical role in the fashion industry. A high degree of demand uncertainty makes it hard to respond to the customers' needs. Customers require wider product variety and higher levels of responsiveness at lower prices. These enforce the retailers to utilize supply chain management strategies that enable them to satisfy their customers' needs. Still, it is inevitable to stock-out or to have excess inventory as a result of mismanagement of available resources. While stock-outs affect the service level and cause lost sales, excess inventory is sold with reduced prices at lower profit margins at the end of the selling season. Thus, to overcome these challenges, supply chain decisions have to be made effectively. Transshipment, markdown, and return decisions are among the critical decisions of the fashion supply chain. The problem of reallocating the available inventory of the stores among each other to decrease the chances of stock-out and excess inventory is called the transshipment problem. After allocating the initial inventory to the stores according to the predicted demand, the forecast may be updated in the light of new market information. Transshipment re-balances the inventories of the stores based on the updated demand forecast. Return, however, is the problem of deciding the products, which will be surplus at the end of the products' life cycle, to be sent to the retailer's warehouse. Finally, markdown is another tool adopted by retailers to accelerate the offloading of slow-moving products. In this dissertation, we study these three problems motivated by the logistics operations of a fast-fashion retailer in Turkey. Similar to any other real-world originated fashion supply chain problem, business rules have to be considered. First, we study the transshipment problem and consider specific operational restrictions. Second, we extend the transshipment problem by considering markdown and return decisions respecting the business rules. Next, we consider the effect of price on the sales of products. We proposed Simulated Annealing metaheuristic, a Lagrangian relaxation-based, and a Benders decomposition-based heuristics to solve these problems efficiently.