Analysis design and test of a jet vane based thrust vector control for tactical missiles
Taktik füzeler için jet kanadı bazlı itki vektör kontolünün analizi tasarımı ve testi
  1. Tez No: 489409
  2. Yazar: OĞUZ EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN EYİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez kapsamında taktik füzeler için jet kanadı bazlı itki vektör kontrolünün bir tasarım çalışması, mekanik tasarım, hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) analizleri ve test ile doğrulanması çerçevesinde yapılmış olup; daha sonra gerçekleştirilecek çalışmalar için uygun bir analiz modelinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla önceden eniyilenmiş bir aerodinamik geometrinin mekanik tasarımının sistem gereksinimleri ile beraber, önceden kestirilemeyen özelliklerinin (malzeme seçimi, bağlantı arayüzleri v.b.) test edilmesi ile yapılışı anlatılmaktadır.Buradan çıkan nihai tasarım, çok eksenli itki ölçüm sistemi ile performans ölçümüne tabi tutulmuştur. Bu amaçla bu tip bir test standında ölçüm yapımını etkileyen tasarım, kalibrasyon, doğrulama ve düzeltici faktörler (hizalama, sinyal işleme v.b) gibi özellikleri incelenmiş ve uygulanmıştır. Buna ek olarak bir HAD analiz süreci, çözüm ağı ve türbülans modeline göre incelenerek en uygun modelin bulunması hedeflenmiştir. Bu amaçla çözümlerin uygulanabilirliğine, toplanan data ile ne kadar farklılaştığına bakılarak karar verilmiştir. Sonuç olarak deneysel ve hesaplamalı yöntemler karşılaştırılarak süreç içerisinde bulunan eksik ve hatalar daha doğru bir sonuç için değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a design effort for a jet vane based Thrust Vector Control (TVC) in the scope of mechanical design, computational analysis and validating test process is executed to be able to find an optimum CFD approach to this kind of work. To do that, a preliminary design phase is initiated with an already optimized geometry which provides an aerodynamic surface to be worked on. After mechanical design approach to the geometry with system requirements, some of the unverified aspects of the design are tested such as validating the materials and assembly connections. From the conclusive design, testing phase of TVC on multi-axis test stand has carried out. For this matter, design criteria of such test stand, calibration procedure, validation and corrective factors for measuring such as alignment, noise filtering has been investigated and conducted. A computational analysis survey has been performed that consisting couple CFD variable parameters which they are mesh dependency and turbulence models. According to collected data, the optimum CFD approach is determined by the error amount between them. As a result, a comparison of the experimental and computational data has been examined to find the loose ends and area of improvements for increasing the accuracy of data.