Determination of shot peening effect on fatigue behavior of AISI 4140 steel by non-destructive measurement of surface residual stresses
Bilyeli dövme işleminin AISI 4140 çeliğinin yorulma davranışına etkisinin yüzey kalıntı gerilmelerinin tahribatsız olarak ölçülmesiyle belirlenmesi
  1. Tez No: 489484
  2. Yazar: SALİM ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL HAKAN GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Uçak parçaların yorulma ömürleri, bilyeli dövme işlemiyle yüzeyine yakın bölgelerde basma nitelikli kalıntı gerilmeleri oluşturularak uzatılabilir. Kalıntı gerilmelerinin derinlik profili ve büyüklüğü bilyeli dövme işlem parametrelerine bağlıdır. Havacılık sektörü bilyeli dövme yöntemi uygulanmış parçalardaki kalıntı gerilimini ölçmek için hızlı ve kolay bir tahribatsız muayene yöntemine ihtiyaç duymaktadır. Bu çalışma bilyeli dövme işleminin AISI 4140 çeliklerindeki yorulma ömrüne olan etkisini ve parça yüzeyinde oluşan kalıntı gerilmelerin Manyetik Barkhausen Gürültüsü yöntemiyle tahribatsız olarak belirlenerek incelemeyi amaçlamaktadır. Bu sayede, MBN ölçüm sonuçlarının yorulma ömrüyle ilişkilendirilmesi ve bilyeli dövme işleminin başarısının tahribatsız olarak doğrulanması mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
The fatigue performance of aircraft parts can be improved by inducing compressive residual stresses in the near-surface zone by shot-peening. The depth profile and the magnitude of residual stresses depend on the shot peening parameters. Aircraft industry requires an easy and rapid non-destructive method for determination of residual stress state to verify the achievement of the desired results of shot-peening. This study aims to determine nondestructively the residual stresses at the surface by the Magnetic Barkhausen Noise (MBN) method, and also, to investigate the effect of the shot peening severity on the fatigue life of AISI 4140 steel. By this way, it might be possible to correlate the MBN measurement results with fatigue life and to verify nondestructively the success of shot-peening process to achieve the desired fatigue life.