Prospective middle school mathematics teachers' developing understanding of geometric transformations
Ortaokul matematik öğretmen adaylarının geometrik dönüşümler ile ilgili gelişen anlayışları
- Tez No: 489522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 363
Özet
Bu çalışmada ortaokul matematik öğretmen adaylarına yedi haftalık bir öğretim dizisi uygulanarak onların geometrik dönüşümlerle ilgili gelişen anlayışlarını incelemek ve geometrik dönüşümleri düzlemden düzleme tanımlı fonksiyon olarak ele almalarını sağlamak amaçlanmıştır. Öğretim dizisi hem statik ortamda hem de dinamik geometri ortamında geometrik dönüşümlerin incelenmesini içermiştir. Araştırmanın katılımcıları on altı ortaokul matematik öğretmen adayından oluşmuştur. Katılımcıların öğretim dizisi boyunca geometrik dönüşümlerle ilgili gelişen anlayışlarını inceleyebilmek için tasarım temelli araştırma yöntemi kullanılmıştır ve bu gelişimleri APOS teorisi kullanılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca araştırmacı tarafından geliştirilen Dönüşüm Geometrisi Testi öğretim dizisinin öncesinde ve sonrasında uygulanmıştır. Araştırmanın bulguları katılımcıların çalışma öncesinde geometrik dönüşümleri tanımlama, belirleme ve gerçekleştirmede güçlük yaşadıklarını ortaya koymuştur. Öğretim dizisinin uygulanması sırasında ve sonrasında katılımcıların geometrik dönüşümleri tanımlama, belirleme ve gerçekleştirmede gelişen bir anlayış göstermişlerdir. Çalışma ayrıca katılımcıların çalışma öncesinde geometrik dönüşümleri anlamada eylem düzeyinde olduklarını göstermiştir. Çalışmanın sonunda, katılımcılardan sekizi geometrik dönüşümleri birebir ve örten fonksiyonlar olarak algılayabilmiş ve böylece tam olarak nesne düzeyine ulaşabilmişlerdir. Ayrıca, yedi katılımcı süreç ve nesne düzeyleri arasında bir yerde anlayış sergilemişlerdir. Bu çalışma geometrik dönüşümleri fonksiyon olarak ele almayla ilgili kritik fikirleri ortaya çıkararak alan yazına katkıda bulunmuştur. İleride yürütülebilecek olası araştırmalara yönelik tavsiyelere de değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to explore prospective middle school mathematics teachers' developing understanding of geometric transformations during the implementation of a seven-week instructional sequence designed to have them gain a mapping understanding of geometric transformations. This instructional sequence involved exploring geometric transformations in both static and dynamic geometry environments. Participants of the study were sixteen prospective middle school mathematics teachers. Design-based research was conducted to explore their developing understanding of geometric transformations during the implementation of instructional sequence and this development was evaluated by using APOS theory. Moreover, Transformation Geometry Questionnaire developed by the researcher was administered before and after the implementation of instructional sequence. Findings of the study showed that the participants had difficulties in defining, identifying and performing geometric transformations prior to study. During and after the implementation, they showed development in defining, identifying, and performing geometric transformations. This study also revealed that the participants were at or below the level of action conception prior to the implementation. Eight out of sixteen participants conceived geometric transformations as one to one and onto functions defined on the plane and thus they gained a complete object conception of geometric transformations at the end of the study. Seven participants reached an understanding that fell within a continuum between process and object conception at the end of the study. This study contributed to the literature by uncovering several critical ideas required for understanding geometric transformations as functions. Recommendations for future research were also presented.