Developing mathematical practices in a social context: A hypothetical learning trajectory to support preservice middle school mathematics teachers' learning of triangles
Sosyal bir ortamda matematiksel uygulamaların geliştirilmesi: Ortaokul matematik öğretmeni adaylarının üçgenleri öğrenmelerini sağlayan bir varsayıma dayalı öğrenme rotası
  1. Tez No: 439245
  2. Yazar: TUĞBA UYGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİDEM AKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 379
Özet
Bu çalışmanın amacı, geometrik kavramlardan biri olan üçgenler konusuyla ilgili tasarlanmış olan altı haftalık öğretim sürecinde oluşan matematiksel uygulamaları belirlemektir. Bu açıdan, çalışmayı“Ortaokul matematik öğretmeni adaylarının üçgenleri öğrenmeleriyle ilgili problem tabanlı öğrenme stratejisine göre hazırlanmış tasarım tabanlı araştırma ortamında geliştirdikleri sınıf içi matematiksel uygulamaları nelerdir?”araştırma problemi yönlendirmektedir. Bu bağlamda matematiksel uygulamaları belirlemek için üçgenler konusuyla ilgili varsayıma dayalı öğrenme rotası oluşturulmuştur. Altı haftalık bir öğretim dizisi sürecinde kullanılmak ve bu süreci yürütmek amacıyla varsayıma dayalı öğrenme rotası oluşturulmuştur. Varsayıma dayalı öğrenme rotası tasarlanmıştır. Tasarlanan varsayıma dayalı öğrenme rotası tamamlanıp gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra 23 ortaokul matematik öğretmeni adayından oluşan bir gruba katılımcıların matematiksel uygulamalarını belirlemek amacıyla uygulanmıştır. Bireysel öğrenmelerin ve sosyal öğrenme ortamlarının içerildiği toplu öğrenme ortamında gerçekleşen toplu sınıf tartışmaları incelenerek sınıf içi matematiksel uygulamalar belirlenmiştir. Sınıf içi matematiksel uygulamalar Toulmin'ın bilimsel tartışma modeli kullanılarak paylaşılarak-alınan bilgilere odaklanılması sonucunda belirlenmiştir. Bu çalışmada belirlenen ortaokul matematik öğretmeni adaylarının üçgenleri öğrenmelerini destekleyen sınıf içi matematiksel uygulamalar şunlardır; üçgenlerin oluşumunun, üçgenlerin elemanlarının ve bunların özelliklerinin ve eşlik ve benzerliğin düşünülmesidir. Bu matematiksel uygulamalara göre, katılımcıların üçgenler konusuyla ilgili öğrenme ve anlamalarını dönüşüm geometrisi gibi diğer geometik kavramlardan, geometrik şekillerin inşasından ve argümantasyonlardan faydalanarak geliştirdikleri belirtilebilir. Bu açıdan, onların üçgenlerin elemanlarını ve özelliklerini inceleyerek kavramsal anlamalarını geliştirdikleri belirtilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study was to document preservice middle school mathematics teachers' (PMSMT) classroom mathematical practices emerged through six-week instructional sequence about triangles. In this respect, the research question of“What are the classroom mathematical practices that are developed within design research environment using problem-based learning for teaching triangles to preservice middle school mathematics teachers?”guided the present study. In order to answer this research question and document the mathematical practices, a hypothetical learning trajectory and instructional sequence lasting six weeks related to triangles were formed. The hypothetical learning trajectory for the instructional sequence was performed for PMSMT to document their classroom mathematical practices about triangles. The classroom mathematical practices were analyzed benefiting from collective learning activity of whole class discussions including individual learning and social aspects of the environment by using emergent perspective. Focusing on taken-as-shared knowledge identified by Toulmin's argumentation model, the classroom mathematical practices were extracted. The classroom mathematical practices encouraging PMSMT's learning of triangles in the present study were: PMSMT's reasoning on (a) the formation of a triangle, (b) the elements of triangles and their properties, and (c) congruence and similarity. Based on these mathematical practice, PMSMT improved their understanding of the concept triangles benefiting from other geometry concepts such as transformation geometry, geometric constructions and argumentations. In this respect, they examined the properties and elements of triangles and related properties by developing their conceptual understanding.