Shape optimization of helicopter subfloor intersection element under crash loading
Çarpma koşulu altında helikopter zemin birleşme noktalarının şekil optimizasyonu
  1. Tez No: 489536
  2. Yazar: MUSTAFA OKAN TÜRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tezin amacı helikopter yapısının boyutlarını optimize ederek, yapının enerji emilimini maksimize hale getirmektir.Araştırmalara göre, gereken önlemler alındığı takdirde, helikopter kazalarının \%85'inde ölümler engellenebilir. Özetle, kaza dayanımı yolcular için hayati öneme sahiptir. Bu tezde helikopterin zemininde bulunan kiriş ve çerçevelerin birleşim noktalarının şekilleri optimize edilecektir. Çarpışma simülasyonu ABAQUS sonlu elemanlar programında yapılmıştır. Çarpışmadan dolayı simülasyon yüksek miktarda temas ve doğrusalsızlık içermektedir. 110 kilogram yük test modeline 7 m/s hızla dik olarak çarpmaktadır. Modelin tasarımını geliştirmek için enerji emiş kapasitesi incelenmiştir. Tezin ilk bölümünde referans makaleden alınan test sonuçları doğrulanmıştır. İkinci kısımda modelin geometrik olarak optimizasyonu yapılmıştır. Optimizasyon kısmında genetik algoritma kullanılmıştır. Optimizasyonun ilk kısmında tek bir malzeme ile parçaların boyutları belirlenirken, ikinci kısımda malzeme de parametre olarak optimizasyona dahil edilmiştir. Bu yolla modelin en iyi şekilde enerji tasarımına ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the crashworthiness is maintaining a survivable space for occupants and absorb crash energy as much as possible. The statistics showed that 85\% of all rotorcraft accidents can be survivable Thus, crashworthy design has direct effect on occupants' survival. This thesis analyses a longitudinal beam and lateral frame intersection point structure on helicopter subfloor. Analysis is performed on ABAQUS Dynamic/Explicit solver. Analysis includes high deformation levels, self-contact and nonlinearities. 110 kg mass is dropped on test structure to simulate crush. The test specimen impacted at 7 m/s vertical speed. To improve the design concept, energy absorption capability of the structure will be examine. Test verification is performed in the first part. After modelling techniques set with verification, geometric optimization is performed to get better energy absorbing capability of subfloor structure. Genetic algorithm is used while finding the best crashworthy solution in our design limits. At the first part of optimization only geometric variables are investigated. At the second part, material is added as another parameter. Optimum energy absorber structure is aimed as a result of this process.