Gender-related categorizations of toys by preschool children: A study on design features
Okul öncesi çocukların oyuncakları cinsiyet odaklı sınıflandırmaları: Tasarım özellikleri üzerine bir çalışma
- Tez No: 489574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZ AYŞE GÜZİDE ZEHRA BÖREKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışma oyuncakların tasarım özelliklerinin okul öncesi çocukların cinsiyet odaklı sınıflandırmalarına etkisini incelemektedir. 3-6 yaş arasını oluşturan okul öncesi çocuklar, zamanlarının büyük bir kısmını oyunla geçirmektedir. Oyun çocuklara tüm gelişim ve öğrenme alanlarında kendilerini geliştirmelerine olanak sağlar. Birer oyun aracı olarak oyuncaklar, çocukların değerli oyun deneyimleri yaşamalarına katkıda bulunur. Ancak kız ve erkek çocukların oyun deneyimlerinde ve oyuncak tercihlerinde belirgin farklılık bulunmaktadır. Bu farklılık kız ve erkeklerin belirli alanlarda ileri gelişim göstermelerine, diğerlerindeyse daha az gelişim göstermelerine neden olmaktadır. Bunun önüne geçebilmek ve çocukların farklı oyuncaklarla oyun deneyimi yaşamalarını sağlamak için, çocukların hangi oyuncakların kendilerine göre, hangi oyuncaklarınsa karşı cinsiyete ait olduğu hakkındaki düşüncelerini öğrenmek önemlidir. Bu çalışmada çocukların cinsiyet odaklı sınıflandırmalarını anlamak için karma bir araştırma kurgulanmıştır. Ankara'da yer alan dört büyük oyuncakçıda bir ürün araştırması gerçekleştirilmiş, oyuncak türleri, hitap ettikleri yaş grupları ve temel tasarım özellikleri incelenmiştir. Bu tasarım özelliklerindeki farklılaşmanın, oyuncağın kızlara özgü, erkeklere özgü, cinsiyetsiz ya da belirsiz olarak tanımlanmasına neden olduğuna dayanarak, bu dört gruptan oyuncakların yer aldığı bir oyun deneyiminin gözlemlendiği ileri bir araştırma yürütülmüştür. Beş kız ve beş erkek çocukla yürütülen araştırmanın sonuçları tema, renk ve figürlerin cinsiyetinin çocukların bir oyuncağın kendilere göre olup olmadığını sınıflandırmalarında en etkili tasarım özellikleri olduğunu göstermiştir. Ayrıca kız ve erkek çocukların belirli tasarım özellikleri hakkında farklı sınıflandırmaları olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca çocukların cinsiyetsiz ve belirsiz olarak nitelendirilen oyuncaklarla ilgili düşünceleri de ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of design features of toys on gender-related categorizations of preschool children. Preschool children, who are between the ages of 3-6 years, spend most of their time in play. Play gives children a chance to enhance their development and learning in all domains. Toys as play materials, encourage children to engage in precious play experiences. However there is a clear difference between girls' and boys' play experiences and toy preferences. This difference causes girls and boys to demonstrate advance development in certain areas and lesser development in others. To overcome this and make children experience play with different types of toys, it is important to understand children's thoughts about which toys are for themselves and which are for the other gender. In order to understand children's gender-based categorizations about toys, in this study, a mixed-methodology research is composed. Initially a product investigation was carried out in four major toy stores in Ankara, investigating the types of toys, the age groups they address and their main design features. Based on the argument that variations in these features define whether the toys are girl-specific, boy-specific, gender-neutral or ambiguous, a further research was carried out in order to observe children in a play experience with toys from all four groups. The findings of the study, which is conducted with five girls and five boys, demonstrate that theme, color and gender of a figure are the most distinctive design features for children to categorize a toy for themselves or not. Moreover, girls and boys have different categorizations about certain design features. With this study children's thoughts about gender-neutral and ambiguous toys are also highlighted.