Finite element model updating of aerospace structures
Havacılık yapılarına ait sonlu eleman modellerinin güncelleştirilmesi
  1. Tez No: 489575
  2. Yazar: DOĞUŞ ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER CİĞEROĞLU, YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN OSMAN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Model güncelleştirme yöntemleri daha doğru ve hassas matematiksel modellerin elde edilmesi için kullanılabilir. Dinamik analizler için matematiksel modeller olarak kabul edilebilen lineer sonlu elemen modellerine ait sonuçlar ile gerçek test sonuçları neredeyse hiçbir zaman eşleşmez. Hassas matematiksel modeller yapısal analizlerden daha doğru sonuçlar elde etmek için kullanılmaktadır. Model güncelleme teorisi çözüm yöntemine göre, direkt ve iteratif olarak ayrılır. Özetle, direkt yöntemler yapısal sistem matrislerini kullanırken; iteratif yöntemler ise modal ve frekans cevap sonuçlarını döngü içerisinde olacak şekilde kullanır. Model güncelleştirme yöntem seçimi basit kütle-yay sistemi uygulamasıyla başlatılmıştır. Yöntemlerin birbirine göre olan avantaj ve dezavantajları, direkt ve iteratif yöntemlerin uygulanmasıyla açığa çıkarılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, modal sonuç tabanlı iteratif yöntemlerin yüksek sayıda serbestlik derecesine sahip sonlu eleman modellerine verimli şekilde uygulanabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Güncelleme işlem süresini kısaltacak bir geliştirme ile birlikte modal sonuç tabanlı bir algoritma oluşturulmuştur. Oluşturulan algoritmanın zaman açısından sağladığı iyileştirmenin görülmesi için farklı uygulama örnekleri ile denenmiş ve toplam güncellenme zamanını büyük oranda azaltabildiği sonucuna ulaşılmıştır. Ek olarak, ticari bir yazılım olan Femtools hakkında bilgi kaynağı oluşturmak için bir test fikstürüne ait bir sonlu eleman modeli ilgili yazılım vasıtasıyla güncelleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Model updating methods can be used to obtain more accurate mathematical models. Results of linear finite element models which can be assumed as mathematical models for structural dynamics studies almost never match with the real test results. Accurate mathematical models are used to extract more precise results from structural analyses. The model update theory is classified with respect to the solution method as direct and iterative methods. As a summary, direct methods use structural matrices while iterative methods use the modal or response function results in an iterative manner. Selection of the model updating method is initiated with the application of the methods to simple spring-mass system. The advantages and disadvantages of the methods are clarified by extracting the results for direct and iterative methods. Modal based iterative methods are selected to be applied effectively to large order finite element models. Algorithm is developed by using Inverse Eigensensitivity method with the enhancement which reduces the total time of the updating procedure. Improved method is applied to case studies to see the effect of enhancement and it is concluded that it can reduce the elapsed time great amount. Additionally, Femtools commercial software is used to analyze a test fixture and to update the finite element model to build insight and know-how about the commercial finite element updating software.