Structural coupling of two nonlinear structures
Doğrusal olmayan iki sistemin yapısal birleşimi
  1. Tez No: 489596
  2. Yazar: ÇAĞRI TEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER CİĞEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Mekanik tasarımda, karmaşık bir yapının modellenmesi ve analizi, bu yapıyı kendisini oluşturan altyapılara bölmekle daha kolay gerçekleştirilir. Bu sayede tüm sistem üzerinde meydana gelecek olan herhangi bir değişiklik altyapıların tekrar birleştirilmesiyle gözlemlenebilir. Bu olguya yapısal birleşme denilir. Uygun birleştirme yöntemleriyle, tüm sistemin davranışını onu oluşturan alt sistemlerin davranışını anlayarak çözmek mümkündür. Doğrusal yapılar için birleşme çok uygulanan bir yöntem iken doğrusal olmayan yapılar için bu yöntemin nasıl uygulanacağına dair çok örnek bulunmamaktadır. Günümüzde çoğu mühendislik yapılarında doğrusal olmayan sistemlerin de görüldüğünü düşünürsek, doğrusal birleştirme yöntemlerini, doğrusal olmayan yapılara taşımak gerekli hale gelmiştir. Literatürde doğrusal olmayan sistemleri içinde barındıran birleştirme yöntemleri bulunsa da, bu yöntemler, doğrusal yapıyı doğrusal olmayan yapı ile birleştirme ya da iki doğrusal yapıyı doğrusal olmayan elemanlarla birleştirme ile sınırlıdır. Bu tezde, iki doğrusal olmayan yapıyı birbirine birleştirme konusunda çalışılacaktır. Doğrusal olmayan yapıların birleşiminde doğrusal olan sistemlerin birleşimine benzer bir şekilde, iki yapının birleştiği sırada koruması gereken kuvvet ve yer değiştirme değerleri kullanılacaktır. Önerilen metodu doğrularken iki farklı yöntem izlenecektir. Bu yöntemleri; özellikleri bilinen sistemlerin birbirleriyle birleşimi ve özellikleri bilinen sistemle sinirsel ağ ile tanımlanan sistemin birbirleriyle birleşimi olarak özetlemek mümkündür. Yapılar doğrusal olmadığı için çözülmesi gereken denklemler cebirsel doğrusal olmayan denklem setine dönüştürülecek ve bu denklem setleri sürdürülür yöntemlerle çözülecektir.
Özet (Çeviri)
In mechanical design, modelling and analysis of a complex structure can be simplified with dividing the structure into substructures; therefore, any change in the structure can be addressed easily which is referred as“structural coupling”. Utilization of proper coupling techniques, it is possible to understand the behavior of the whole structure by considering the behavior of its substructures. For linear structures, coupling is a common technique; however, in most of the engineering structures, nonlinearities are also encountered; therefore, it is required to extend linear coupling methods to nonlinear systems. Although, studies on nonlinear coupling are available in literature, existing methods are limited to coupling of structures where one substructure is linear and the other is nonlinear or two linear substructures coupled with a nonlinear element. In this thesis, a structural coupling method is proposed to couple two-nonlinear substructures. Similar to linear coupling methods, the proposed method considers the compatibility of internal forces at the connection degrees of freedom in addition to displacements. The proposed method is simulated with two different conditions which are coupling of identified substructures and coupling of identified substructure with neural network trained substructure. Since, the substructures are nonlinear, the resulting system of nonlinear differential equations are converted into a set of nonlinear algebraic equations by using Describing Function Method, which are solved by using Newton's method with arclength continuation.