Sympherobius pygmaeus (Rambur) (Neuroptera:Hemerobııdae)'un turunçgil bahçelerinde Planococcus citri (Rissio) (Hemiptera:Pseudococcidae)'nin mücadelesine yönelik kullanım olanaklarının araştırılması
Investigation on the usage of Sympherobius pygmaeus (Rambur) (Neuroptera:Hemerobiidae) in Citrus orchards controlling of Planococcus citri (Rissio) (Hemiptera:Pseudococcidae)
  1. Tez No: 489627
  2. Yazar: MİRAÇ YAYLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR SATAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Laboratuvar koşullarında (25±1ºC sabit sıcaklıkta ve % 6010 orantılı nem) S. pygmaeus bireylerine besin olarak Aphis gossypii, Ceroplastes floridensis, Aspidiotus nerii, Panonychus citri ve Planococcus citri verilmiş bu avlar içerisinde S. pygmaeus gelişimini A. gossypii ve Planococcus citri bireyleri üzerinde tamamlamıştır. Farklı P. citri yoğunluğunda (5, 10, 20, 40, 60 ve 80 adet) S. pygmaeus' un işlevsel ve sayısal tepkileri araştırılmıştır. S. pygmaeus' un gelişim ve üremesi için en iyi yoğunluğun 60 olduğu belirlenmiştir. S. pygmaeus'un larvaları Leptomastix dactylopii ve Anagyrus pseudococci tarafından parazitlenmiş ve parazitlenmemiş unlubitler üzerinde beslenme tercihi belirlenmiş ve S. pygmaeus larvalarının parazitli olan unlubit nimflerini tercih etmediği saptanmıştır. Doğa koşullarında P. citri popülasyonu üzerinde S. pygmaeus'un popülasyon dalgalanması üç farklı altıntop bahçesinde (Mersin-Alata, Adana-Balcalı ve Hatay-Erzin) yürütülmüş ve tüm bahçelerde unlubit popülasyonunun çok kısa sürede baskı altına alındığı belirlenmiştir. Diğer doğa çalışmasında ise tül kafes içerisine alınan altıntop ve portakal ağaçları üzerinde S. pygmaeus ve Cryptolaemus montrouzieri karşılaştırıldığında, S. pygmaeu's un P. citri mücadelesinde daha iyi bir avcı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of Sympherobius pygmaeus (Rambur) as a predator of Planococcus citri (Rissio) was investigated under laboratory and field conditions. Aphis gossypii, Ceroplastes floridensis, Aspidiotus nerii, Panonychus citri, and Planococcus citri as prey were given to S. pygmaeus and it completed development only on A. gossypii and P. citri at 25±1°C constant temperature and 6010 % relative humidity at the laboratory. At functional and numerical responses of S. pygmaeus were investigated on P. citri at different prey densities (5, 10, 20, 40, 60, and 80). 60 prey densities were found the best for development and reproduction of S. pygmaeus. The prey preference of S. pygmaeus larvae on parasitized and non-parasitized mealybug nymph by Leptomastix dactylopii and Anagyrus pseudococci was determined that the S. pygmaeus didn't prefer parasitized mealybug. Population fluctuation of S. pygmaeus on P. citri population at the field conditions was observed in the three different grapefruit orchards (Mersin-Alata, Adana-Balcalı, and Hatay-Erzin) and the population of mealybug was suppressed within a short period by the S. pygmaeus at all orchards. When the S. pygmaeus and Cryptolaemus montrouzieri were compared on the orange and grapefruit trees in cages, S. pygmaeus was found a better predator to control of P. citri.