Sympherobius pygmaeus (Rambur) (Neuroptera: Hemerobiidae)'un Planococcus citri Riso (Hemiptera: Pseudococcidae) üstünde bazı demografik özellikleri ve avcılık kapasitesinin laboratuvar şartlarında belirlenmesi
Determination of some demographic characteristics and hunting capacity of Sympherobius pygmaeus (Rambur) (Neuroptera: Hemerobiidae) on Planococcus citri Risso (Hemiptera: Pseudococcidae) in laboratory conditions
  1. Tez No: 705423
  2. Yazar: GÜLÜSTAN AKTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH ÖZGÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Turunçgil unlu biti (Planococcus citri Risso) turunçgil bahçelerinin önemli bir zararlısıdır. Bu çalışma ile avcı Sympherobius pygmaeus (Rambur) (Neuroptera: Hemerobiidae)'un zararlı P. citri üzerinde yaş ve döneme özgü iki eşeyli yaşam çizelgesi oluşturulmuştur. Ayrıca avcı böceğin günlük av tüketim miktarlarına bağlı olarak da tüketim kapasitesi belirlenmiştir. Çalışma 2019 yılında 251 C, %655 orantılı nem, 16:8 aydınlık-karanlık koşullara sahip laboratuar şartlarında yürütülmüştür. Sympherobius pygmaeus'un ergin öncesi gelişme süresi 30.81 gün, dişi bireylerin yaşam uzunluğu 67.7 gün, erkek bireylerin yaşam uzunluğu ise 66.2 gün olarak belirlenmiştir. Preovipozisyon süresi (APOP) 0.53 gün, toplam preovipozisyon süresi (TPOP) 31.42 gün, ovipozisyon süresi 17.16 gün, ortalama doğurganlık oranı 177.53 yumurta ve canlılık oranı %77 olarak bulunmuştur. Kalıtsal üreme yeteneği (r) 0.120 gün-1 , artış oranı sınırı (λ) 1.127 gün-1 , net üreme gücü (R0) 110.6 yumurta/döl, ortalama döl süresi (T) 39.08 gün, toplam üreme oranı (GRR) 136.15 yumurta/döl ve popülasyonun ikiye katlama süresi (DT) 5.75 gün olarak bulunmuştur. Ergin öncesi ortalama predasyon oranı 53.72 av/avcı, net tüketim oranı (C0) 146.25 av/avcı, en yüksek predasyon oranı 3. larva döneminde (36.87 av/avcı) bulunmuş olup deneme süresi boyunca P. citri ile beslenen 53 avcı birey toplamda 1091 av/avcı tüketimi yapmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the population parameters of Sympherobius pygmaeus (Neuroptera: Hemerobiidae) fed on the citrus mealybug Planococcus citri were obtained according to age-stage two-sex life table theory. In addition, the consumption capacity of the predator was also determined based on the daily prey consumption. The study was conducted in laboratory conditions providing 25:1 °C, 65:5% relative humidity, 16:8 light-dark conditions in 2019. The pre-adult development period of Sympherobius pygmaeus was 30.81 days, The life span of female individuals was 67.7 days, and that of male individuals was 66.2 days. The adult preoviposition period (APOP), total preoviposition period oviposition period, average fecundity rate, and survival rate were 0.53 days, 31.42 days, 17.16 days, 177.53 eggs, and 77%, respectively. The population parameters; the intrinsic rate of increase (r), the finite rate of increase (λ), the net reproduction rate (R0), the mean generation time (T), the gross reproduction rate (GRR), and the doubling time (DT), were obtained as 0.120 day-1, 1.127 day-1, 110.6 eggs/female, 39.08 days, 136.15 eggs/female, and 5.75 as days, respectively. The average predation rate of preadults was 53.72 prey/predator, the net consumption rate (C0) was 146.25 prey/predator, the highest predation rate was 36.87 prey/predator at the 3rd larval stage. During the experimental period, 53 predators consumed a total of 1091 P. citri individuals.