Farklı kalsiyum derişimlerinde cıva, çinko, krom ve nikel etkisinde kalan balıklarda (Oreochromis niloticus) bazı serum değerleri ve besin kalitelerinin incelenmesi
Investigation in some serum values and food qualities of freshwater fish (Orechromis niloticus) exposed to chromium, mercury, nickel and zinc in differing calcium concentrations
  1. Tez No: 489626
  2. Yazar: SEZEN ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. MUSTAFA CANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, tatlı su balığı Oreochromis niloticus farklı derişimlerde kalsiyum (Ca+2) içeren sularda (30, 60 ve 120 mg Ca+2/L) krom (Cr+6), nikel (Ni+2), çinko (Zn+2) ve cıva (Hg+2) etkisine akut (3 gün) ve kronik (30 gün) olarak bırakılmıştır. Akut deneylerde Cr+6, Ni+2 ve Zn+2 için 30 µM derişim, Hg+2 için ise 0.3 µM derişim kullanılırken, kronik deneylerde Cr+6, Ni+2 ve Zn+2 için 10 µM derişim, Hg+2 için 0.03 µM derişim kullanıldı. Deneyler sonunda O. niloticus'un serumunda 11 biyokimyasal parametre ve kas dokusunda besin kalitesi değerleri incelenmiştir. Akut ve kronik deneylerde hiçbir metal ve sertlik düzeylerinde balık mortalitesi görülmemiştir. Veriler serumda glikoz, kolesterol, trigiliserit, üre, protein, ALT, AST, Na+, K+, Ca+2 ve Cl- düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı değişimlerin olduğunu göstermiştir. Ancak bu değişimler kronik süreçlerde akut sürece oranla çok daha fazla olmuştur. Kas dokusu besin kalitesi değerleri incelendiğinde toplam protein, lipit ve ham kül düzeylerinde her iki süreçte te de anlamlı değişimler olduğu görülmüştür. Fakat kas dokusunun su içeriklerinde önemli bir değişim gözlenmemiştir. Kas dokularında fazla değişim lipit ve ham kül düzeylerinde olmuştur.
Özet (Çeviri)
Freshwater fish Oreochromis niloticus were exposed to chromium (Cr+6), nickel (Ni+2), zinc (Zn+2) and mercury (Hg+2) in waters with different calcium (Ca+2) concentrations (30, 60 and 120 mg Ca+2/L in acute (3 days) and chronic (30 days) durations. In acute experiments, 30 µM concentration of Cr+6, Ni+2 and Zn+2, and 0.3 µM concentration of Hg+2 were used, but metal concentration was 0.03 µM for Hg+2 while it was 10 µM for Cr+6, Ni+2 and Zn+2 in chronic experiments. After experimental durations, 11 biochemical parameters in the serum and food qualities in the muscle of O. niloticus were investigated. In acute and chronic experiments, no fish mortality was observed in all metal and hardness levels. Data showed that there were significant alterations in in the levels of glucose cholesterol, triglyceride, blood urea nitrogen, protein, ALT, AST, Na+, K+, Ca+2 ve Cl- in the serum. However, these alterations occurred much more in chronic durations comparing to the acute ones. Data also showed that there were significant variations in food quality of muscle tissue in both duration, as total protein, lipid and raw ash levels changed significantly. However, there was no significant alteration in water content of muscle tissue. Most of alterations were observed in lipid and raw ash levels of muscle tissue