Sıcaklığın Sympherobius pygmaeus (Rambur) (Neuroptera: Hemerobiidae)'un Planococcus citri rissio (Hemiptera: Pseudococcidae) üzerindeki gelişmesi ve üremesine etkileri
Temperatures' influence at Sympherobius pygmaeus (Rambur) (Neuropterhea: Hemerobiidae)'s development and breeding on Planococcus citri rissio
- Tez No: 270528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sympherobius pygmaeus Rambur'un birkaç faunistik-sistematik çalışması dışında biyolojisi ve ekolojisi hakkında yapılmış yeterince çalışmaya rastlanmamıştır. Bu nedenle, bu çalışmada 15, 20, 25, 30 ve 35°C farklı sıcaklıkların S. pygmaeus' un gelişimine ve üreme gücüne etkileri, %60 ? 10 orantılı nem ve 16 saat uzun gün aydınlatmalı iklim dolaplarında araştırılmıştır.Avcının yumurtadan ergine gelişme süresi sıcaklığın artmasıyla beraber kısalmıştır. 15 ve 35 °C sıcaklıklarda gelişme tamamlanamazken, gelişim süresi en uzun 133 günle 20°C' de, en kısa 29 günle 30°C' de tamamlanmıştır. Ovipozisyon periyodu 20, 25 ve 30°C' de sırasıyla 22,00 19,58 ve 2,38 gün sürmüştür. Günlük ve toplam bırakılan yumurta sayısı en fazla 25°C' de 11.9 dişi/gün, 2,58 dişi/ömür olmuştur. Net üreme gücü (Ro) ve kalıtsal üreme kapasitesi (rm) en yüksek 25 °C' de sırasıyla 109,31 dişi/dişi ve 0,1235 dişi/dişi/gün ve ortalama döl süresi (To) en düşük 30 °C' de 23,49 gün olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Although said to have a wide distribution symherobius pygmaeus is a hunter that lacks a detailed study about its biology and ecology except for a few faunistic and systematic study of Rambur. This study is performed for this reason and throughout the study different temperatures' influences on S. pygmaeus's development and fecundity are investigated at 15, 20, 25 ,30 and 35 °C constant temperatures with %60±10 proportional humidity in 16 hours long day lightening climate fridges.The development process from egg to adult decreased with increasing temperatures. While the development wasn't completed at 15°C and 35 °C temperatures,the longest development process was at 20°C with 133 days and the shortest process was at 30°C with 29 days. The oviposition period lasted 22,00, 19,58 and 2,38 days at 20,25 and 30°C respectively. Daily and total egg production rate was highest at 25°C with 11.9 female/day and 2.58 female/lifetime. Net breeding potency and genetic breeding capacity were highest at 25°C as 109,31 female/female and 0,1235 femake/female/day and avarage progency period was lowest at 30°C as 23,49 day.