Modeling and optimization of process outputs in electrical discharge drilling using genetic algorithm
Elektriksel erozyonla delik delmede işlem çıktılarının genetik algoritma ile modellenmesi ve eniyilemesi
- Tez No: 489636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TOLGA BOZDANA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Elektriksel Erozyonla Delik Delme (EEDD), elektrot ile iş parçası arasında meydana gelen elektrik deşarjları vasıtasıyla iletken malzemelerde küçük çaplı delikler üretmek için kullanılan geleneksel olmayan bir işleme yöntemidir. Delme işlemi, içerisinden dielektrik sıvının aktığı boru şeklinde ve dönel bir elektrot ile gerçekleştirilir. Malzeme Kaldırma Oranı (MKO) ve Elektrot Aşınma Oranı (EAO), birim zamanda iş parçasından kaldırılan malzeme oranı ile elektrot malzemesindeki aşınma miktarı olarak tanımlanan önemli işlem çıktılarıdır. Bu çıktılar, çeşitli işlem parametrelerine bağlı olduğundan hesaplanması veya tahmin edilmesi zordur. Bu çalışmada, EEDD işleminin modellenmesi ve eniyilemesi için Genetik İfade Programlama (GİP) ve Genetik Algoritma (GA) kullanılmıştır. MKO ve EAO'nın güvenilir ve doğru şekilde tahmin edilebilmesi için; seçilen işlem parametrelerine (akım, vurum süresi, nefes alma süresi ve kapasitans) bağlı olan modeller GİP yöntemi kullanılarak geliştirilmiştir. Delme işleminde en uygun işleme koşullarını belirleyebilmek için işlem çıktılarının GA ile eniyilemesi gerçekleştirilmiştir. Makul elektrot aşınması ile iş parçasından en fazla miktarda malzeme kaldırabilmek için gerekli olan işlem parametrelerinin en uygun değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electrical Discharge Drilling (EDD) is a non-traditional machining process used for producing small-diameter holes on electrically conductive materials by means of electrical discharges occurring between electrode and workpiece. Drilling operation is performed with a rotating hollow electrode through which dielectric fluid flows to flush the eroded particles away. Material Removal Rate (MRR) and Electrode Wear Rate (EWR) are significant process outputs, defined as the amount of material removed from workpiece and the corresponding loss in electrode per drilling time. It is difficult to estimate MRR and EWR as they refer to erosion phenomenon between electrode and workpiece, which are depending upon several process parameters. In this study, modelling and optimization of EDD process were performed using Gene Expression Programming (GEP) and Genetic Algorithm (GA). The models for reliable and accurate prediction of MRR and EWR were developed using GEP based on selected process parameters (current, pulse-on time, pulse-off time, and capacitance). GA was used for optimizing the outputs to determine the optimal drilling conditions. The most suitable process parameters for obtaining the greatest amount of material removal with reasonable electrode wear were achieved.