Performance estimation of lunar solar power systems for three location on Turkey
Lunar güneş enerji sistemlerinin Türkiye'deki üç lokasyon için performans tahminlemesi
  1. Tez No: 489637
  2. Yazar: ESRA DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAŞAR GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasının genel amacı, dünya üzerindeki kısıtlı ve sonlu kaynakların aksine, tamamen farklı ve üst düzey bir teknoloji ile 7/24 kesintisiz güneş enerji üretimini mümkün kılan lunar güneş enerji sistemleri üzerine kapsamlı bir araştırma yapmak ve bir bilgisayar modellemesi geliştirmektir. Bu çalışmada, lunar güneş enerji sistemleri için gerekli olan teknoloji incelenmiş, kurulum aşamaları tartışılmış ve MatlabGui 2011 ile bir LSP modellemesi yapılmıştır. Bu modelleme ile farklı koşullar altında, olası teknolojileri kıyaslayarak Dünya'da 20 TWe enerji elde edebilmek ve anten hesaplamaları yapabilmek amaçlanmıştır. Mikrodalga alıcı merkezinin kurulumu için Türkiye'de Ankara, Konya ve Gaziantep olmak üzere 3 şehir incelenmiştir. Enlem etkisi ve yıllık yağış miktarı göz önünde bulundurulduğunda, 2,45 GHz-1 ve 230 W/m2 icin Konya'nın 5020,31 MW net enerji değeri ile en iyi seçenek olabileceği öngörülmüştür.Teorik ve kompütasyonel sonuçlar çerçevesinde, şayet ekonomik ve teknik sorunlar yenilirse, lunar güneş enerji sistemlerinin uzun yıllar boyunca dünya enerji ihtiyacını karşılamak için mevcut seçeneklere temiz ve güvenli bir alternatif olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this study is to do a detailed research and design a computer program on lunar solar power systems which makes possible to generate solar energy during 24 / 7 continuously via excessively different and upper technology than the consuetudinary methods with restricted conditions and limited sources on Earth. In this study, the needed technology of lunar solar power systems is examined, construction steps are discussed and a computational model is designed with Matlab Gui 2011. It is aimed with this model that getting 20 TWe energy on Earth and doing antenna calculations under different conditions and with different possible technologies to decide the best options for a LSP system. The site analysis are done for three city in Turkey as Ankara, Konya and Gaziantep to construct receiver center for microwave power transmission. Konya might be the best option because of the latitude effect and annual rainfall rate with 5020,31 MW net power value for 2,45 GHz-1 and 230 W/m2. With respect to the theoretical and computational results; it is concluded that the Lunar Solar Power System can be a safe and clean alternative to current options to meet Earth's total energy need for long decades in case of economic and technical problems are solved.