Design and implementation of new electrode geometries in electrical discharge drilling
Elektriksel erozyon yöntemi ile delik delme işleminde yeni elektrot geometrilerinin tasarımı ve uygulaması
- Tez No: 489644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TOLGA BOZDANA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, AISI 304 malzemesinde Elektriksel Erozyon Yöntemi ile Delik Delme (EEDD) işleminde küçük çaplı deliklerin delinmesinde kullanılacak yeni elektrot geometrileri araştırılmıştır. Buradaki amaç, erozyon işlemi sırasında ortaya çıkan küçük parçacıkların tahliyesini iyileştirmektir. Genellikle kullanılan silindirik elektrota ilave olarak yan yüzeyleri taşlanmış, eliptik ve kare kesitli yeni elektrot geometrileri tasarlanmıştır. Bu elektrotlar kullanarak farklı delme koşulları altında belirli sayıda delme deneyleri gerçekleştirilmiştir. Elektrot geometrisinin erozyon performansı üzerindeki etkinliği; Malzeme Kaldırma Oranı (MKO), Elektrot Aşınma Oranı (EAO) ve Kıyaslamalı Aşınma Oranı (KAO) açısından incelenmiştir. Deliklerin boyutsal özellikleri ve yüzey kalitesi; Çapta Genişleme (ÇG), Boy/Çap Oranı (BÇO) ve Yüzey Pürüzlülüğü (YP) açısından incelenmiştir. İş parçası ile elektrot arasındaki bölgede, akış simülasyonu için Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) kullanılarak üç boyutlu üç fazlı modeller geliştirilmiştir. Yan yüzeyleri taşlanmış elektrot kullanarak EEDD işlem çıktılarının çok-kısıtlamalı eniyilemesi, Olasılık Fonksiyonu (OF) tekniği ile birlikte Tepkisel Yüzey Metodolojisi (TYM) sayesinde gerçekleştirildi. Elde edilen sonuçlar dikkate alındığında yan yüzeyleri taşlanmış ve eliptik elektrotların, yüksek erozyon hızlarında boyutsal doğruluk ve iyi yüzey kalitesine sahip delikler üretmek için tercih edilebileceğini ortaya koymuştur. Aynı zamanda bu elektrotlar, iyileştirilmiş tahliye özellikleri sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
This study introduces new electrode geometries to be used for drilling small-diameter holes on AISI 304 using Electrical Discharge Drilling (EDD) process. The aim was to improve flushing characteristics and debris removal during drilling. In addition to commonly used circular electrode, new electrodes having side-cut, elliptical, and square geometries were designed and implemented. A series of drilling operations were done at various conditions using such electrodes. Effectiveness of electrode geometry on drilling performance was investigated in terms of Material Removal Rate (MRR), Electrode Wear Rate (EWR), and Tool Wear Ratio (TWR). Dimensional features and surface quality of drilled holes were evaluated with respect to Overcut (OC), Aspect Ratio (AR), and Surface Roughness (SR). 3D three-phase models were developed using Computational Fluid Dynamics (CFD) for simulation of flow field at inter-electrode gap. Multi-objective optimization of outputs of EDD process using side-cut electrode was implemented by Response Surface Methodology (RSM) coupled with Desirability Function (DF) technique. The results revealed that side-cut and elliptical electrodes are the most preferable for producing holes having good dimensional accuracy and improved surface quality at high drilling rates. Such electrodes also exhibit good flushing performance.