Bazı ticari söğüt örneklerinin avrupa farmakopesine uygunluğunun araştırılması
Investigations on the compliance of some willow samples in trade to the european pharmacopoeia
  1. Tez No: 489697
  2. Yazar: NESLİHAN USLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ENGİN CELEP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Salix türleri (Salicaceae), içerdikleri salisin nedeniyle, insanlık tarihi boyunca geleneksel tıp alanında çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmıştır. Piyasada söğüt kabuğu ve yaprakları gibi ürünler satılmaktadır. Bu çalışma, aktar ve baharatçılarda 'ʻsöğüt kabuğu'' adı altında satılan, altı farklı söğüt kabuğu örneğinin Avrupa Farmakopesi 7.0 esas alınarak araştırılmasını içerir. Her söğüt kabuğu materyali üzerinde makroskobik ve mikroskobik incelemeler, yabancı madde tayini, kurutmada kayıp, toplam kül tayini, teşhis ve tayin deneyleri ayrıca İTK ve YPİTK analizleri yapılmıştır. Her deney sonucunda Salicis cortex materyallerinden elde edilen bulguların Avrupa Farmakopesi 7.0'da yer alan 'ʻWillow bark (Salicis cortex)'' monografındaki kriterlere uygunluğu İTK yöntemiyle standart madde ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Yapılan bu testler sonucunda, incelenen altı adet materyalden hiçbirinin farmakopeye uygun bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma bitkisel ürünlerin tedarik adresi olarak bilinen baharatçıların güvenilirliğinin sorgulanması ve satılan ürünlerin denetlenmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to their salicin content, the Salix species (Salicaceae) have been utilized as a treatment of various disorders in the traditional medicine field through human history. Products are sold under the name of willow bark and leaves on the market, This study includes the investigation of six different willow bark samples sold under the name of“Willow bark”according to the criteria defined in the European Pharmacopoeia 7.0. Macroscopic and microscopic examinations, foreign matter determination, loss on drying testing, total ash determination, identification reactions as well as TLC and HPTLC analysis. Experiments were performed on each willow bark sample. The results of each experiment were evaluated by comparing the results obtained from the Salicis cortex materials. The Willow bark was compared with the reference standard by thin layer chromatography. The results indicated that none of the six materials examined were found to be suitable for pharmacopeia. This study reveals the question of the reliability of spice sellers, which are perceived as the supply center for herbal products, and the necessity of supervising the products sold.