MirNA-223 ifade düzeyinin HDl kolesterol seviyesi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of mirna-223 expression on HDL cholesterol level
  1. Tez No: 489696
  2. Yazar: EZGİ YALBIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY İSBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada koroner arter hastalıkları, ateroskleroz ve kardiyovasküler hastalıklar için biyobelirteç olabileceği düşünülen miRNA 223 ifade düzeyinin HDL kolesterol seviyesi üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma grupları bireylerin HDL kolesterol seviyelerine göre HDL seviyesi 40 mg/dl'nin üstünde (kontrol) olan 45 kişi ve 40 mg/dl'nin altında (hasta) olan 45 kişi ile oluşturulmuştur. İki grubun arasındaki miRNA 223 ifade düzeyleri gerçek zamanlı PZR ile belirlenmiş ve elde edilen verilerin istatistiksel analizi yapılmıştır. Yapılan ikili bağımsız örneklem student t testi ile iki gruba ait miRNA 223 ifade düzeyleri karşılaştırılmış ancak istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir. Ayrıca yapılan ROC analizi sonuçlarına göre de miRNA 223 ifade düzeyinin eşik değer olarak değerlendirilemeyeceği ve miRNA 223'ün HDL kolesterol seviyesi üzerine etkisinin olmadığı ve koroner arter, ateroskleroz ve kardiyovasküler hastalıklar için etkin bir biyobelirteç olmadığı kanısına varılmıştır. Ancak miRNA 223 ifade düzeyi ve kat değişimi ile tüm lipid değerleri arasındaki ilişki ikili değişkenli Pearson korelasyon testi kullanılarak analiz edildiğinde miRNA 223 ifade düzeyleri ve kat değişimi ile plazma kolesterol düzeyi, LDL kolesterol düzeyi ve HDL kolesterol düzeyi arasında pozitif ve negatif korelasyonlar olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effect of miRNA 223 expression on HDL cholesterol level. miRNA 223 is thought to be used as a biomarker for coronary artery diseases, atherosclerosis and cardiovascular diseases by acting on the level of plasma HDL cholesterol. The study groups were determined according to their HDL cholesterol levels. 45 subjects were selected with an HDL level higher than 40 mg/dl as a control group and 45 subjects were selected with an HDL level lower than 40 mg/dl as a patient group. Expression levels of miRNA 223 between the two groups were determined by real-time PCR and statistical analysis of the obtained data was performed. miRNA 223 expression levels of two groups were compared with each other by using two independent sample student t test but no statistically significant difference was observed. Furthermore, according to the ROC analysis results, it was concluded that miRNA 223 expression level could not be evaluated as a threshold value and miRNA 223 had no effect on HDL cholesterol level and also it was not an effective biomarker for coronary artery, atherosclerosis and cardiovascular diseases. However, when the relationship between miRNA 223 expression level and fold change with all lipid values was analyzed by using the bivariate Pearson correlation test, it was shown that there were positive and negative correlations between miRNA 223 expression levels and fold change with plasma cholesterol level, LDL cholesterol level and HDL cholesterol level.