Effect of artichoke extracts on paracetamol-induced hepatotoxicity and nephrotoxicity:A histopathological evaluation
Enginar ekstrelerinin parasetamol ile indüklenen hepatotoksisite ve nefrotoksisite üzerine etkileri: Histopatolojik değerlendirme
  1. Tez No: 489706
  2. Yazar: ENGİN SÜMER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED HAMİTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Karaciğer insan vücudundaki temel metabolizma olaylarının gerçekleştiği en önemli organdır. İlaçlar karaciğerde metabolize olurken aynı zamanda karaciğer hasarına da neden olabilmektedir. Buna ek olarak, ilaçların toksik özellikteki metabolitleri de nefrotoksisiteye neden olmaktadır. Akut karaciğer hasarı ya da akut hepatotoksisite organ kayıplarına ve/veya ölüme neden olabilmektedir. Bitkisel kaynaklı ekstrelerin sıçanlar üzerinde oluşturulan akut hepatotoksisite modellerinde olumlu sonuçlar gösterdiği rapor edilmiştir. Bu nedenle sıçanlar üzerinde parasetamol ile indüklenen hepatotoksisite modeli oluşturulup, enginarın farklı kısımlarının etanolik ekstraktları hazırlanmış, karaciğer ve böbrekler üzerindeki etkinlikleri piyasa da bulunan bitkisel bir ürün (Legalon®) ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, enginarın reseptakulum ve gövdesinden elde edilen ekstraktların, piyasa preparatı ve diğer kısımların (brakte, iç yaprak, reseptakulum, kök ve kök yaprak) ekstraktlarına göre akut hepatotoksisite ve nefrotoksisite üzerine daha etkin sonuçlar verdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The liver is the most important organ in which the basic metabolic process takes place in human body. While drugs are metabolized in the liver, they can cause liver damage. Additionally, the excretion of toxic metabolites of drugs also cause nephrotoxicity. Acute liver damage or acute hepatotoxicity can cause organ loss and/or death. Herbal extracts have been reported to show protective effects in acute hepatotoxicity models on rats. Therefore, paracetamol-induced hepatotoxicity model was used in rats, and ethanolic extracts of various parts of the artichoke plant were administered. Then, their activity on the liver and kidneys was compared with a herbal product (Legalon®) which is an available formulation on the market. Consequently, it has been shown that extracts from the artichoke receptacles and stalks give more effective results on acute hepatotoxicity and nephrotoxicity than extracts from other parts (receptacle, inner bracts, outer bracts, leaves, and stalk) of artichoke and market preparations.