HPLC method development and validation for the simultaneous determination of flurbiprofen and chlorhexidine gluconate
Flurbiprofen ve klorheksidin glukonatın eşzamanlı tayini için HPLC yöntemi geliştirilmesi ve validasyonu
- Tez No: 489705
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU TÜRKÖZ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Flurbiprofen (FBP), analjezik, antipiretik ve antienflamatuar etkilere sahip olan, kuvvetli bir nonsteroidal antienflamatuar ilaçtır. Klorheksidin glukonat (CHG), güçlü bir antibakteriyel ajandır. Günümüzde, FBP ve CHG kombine halinde bazı ticari preparatlarda kullanılmaktadır. Dolayısıyla, bu iki ilacın bir arada analiz edilmesini sağlayan bir yönteme ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, FBP ve CHG eşzamanlı tayini için yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) tekniği kullanılarak analiz yöntemi geliştirilmiştir. Yöntem sırasında sabit faz olarak Agilent Poroshell 120 EC-C18 kolonu kullanılmıştır. Hareketli faz olarak sodyum fosfat tampon çözeltisi (100 mM, pH 2.5) ve asetonitril kullanılmıştır. Kromatografi 0.5 ml/min akış hızında gradyan elüsyon ile uygulanmıştır. Kolon sıcaklığı 30˚C ve enjeksiyon hacmi 20 μl olarak ayarlanmıştır. Analitler 248 nm'de diyot dizisi dedektörü (DAD) kullanılarak saptanmıştır. Geliştirilen yöntem, Amerikan Farmakopesi'ne göre valide edilmiştir. Yöntem, 1–25 ppm konsantrasyon aralığında doğrusal bulunmuştur. FBP ve CHG için korelasyon katsayıları 0.9999 olarak hesaplanmıştır. Yöntem spesifiklik, doğrusallık, doğruluk ve kesinlik parametreleri yönünden uygun bulunmuştur. Yöntem, FBP ve CHG içeren ticari örneklerde HPLC analizi için başarıyla uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Flurbiprofen (FBP) is a strong nonsteroidal antiinflammatory drug, which has analgesic, antipyretic and antiinflammatory effects. Chlorhexidine gluconate (CHG) is a potent antibacterial agent. Nowadays, FBP and CHG in combination are used in some commercial preparations. Thereby, there is a need for a method that analyzes these two drugs together. In this study, an analysis method was developed for simultaneous determination of FBP and CHG by using high performance liquid chromatography (HPLC) technique. During analyses, Agilent Poroshell 120 EC-C18 column was used as stationary phase. Phosphate buffer solution (100 mM, pH 2.5) and acetonitrile were used as mobile phase. The chromatography was performed by gradient elution at a flow rate of 0.5 ml/min. The column temperature was set at 30˚C and the injection volume was 20 μl. Analytes were detected at 248 nm with using a diode array detector (DAD). The developed method was validated according to United States Pharmacopoeia guideline. The method was found to be linear in the concentrations range between 1–25 ppm. Correlation coefficient value was calculated as 0.9999 for FBP and CHG. The method was found suitable in terms of specificity, linearity, accuracy, and precision. It was applied successfully for HPLC analysis of commercial samples that includes FBP and CHG.