Annelerin bebek bakımında karşılaştıkları sorunlar ve kültürel uygulamalar
Problems faced by mothers in baby care and cultural practices
  1. Tez No: 767965
  2. Yazar: SEBAHAT KUŞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE SERAP KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kültürel uygulamaların yoğun bir şekilde kullanıldığı dönemlerden biri bebeklik çağıdır. Bebeğe yönelik yapılan bu uygulamalardan bazıları son derece tehlikeli olup; bebeğin hastalanmasına, yaralanmalara, enfeksiyon oluşumuna, ilerleyen dönemlerde sekellere ve hatta ölüme neden olabilmektedir. Bu nedenle bu uygulamaların belirlenmesi ve buna yönelik sağlık hizmetlerinin planlanması ve uygulanması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı; iki farklı kültürden annelerin bebek bakımında karşılaştıkları sorunlar ve kültürel uygulamalarını belirlemektir. Kesitsel tipte tasarlanmış bu araştırmanın evrenini Gaziantep ili 25 Aralık ve Şehitkamil İstasyon Aile Sağlığı Merkezlerine kayıtlı olan Türk ve Suriye uyruklu anneler, örneklemini ise herhangi bir nedenle bu merkezlerden birine başvuran ve dahil edilme kriterlerini taşıyan anneler oluşturmaktadır. Bu çalışmada annelerin bebek bakımında çoğunlukla; ishal (%60.5), gaz sancısı (%60.5) ve pişik (%56.2) sorunuyla karşılaştığı belirlenmiştir. Annelerin bebek bakımı sırasında en çok uygulama yaptıkları sorunlar; ishal (%100), ateş (%100), kolay uyutma (%99.5), pişik (%99.0) ve öksürük (%99.0) sorunudur. Ayrıca Türk uyruklu annelerde anlamlı düzeyde daha fazla olmak üzere annelerin çoğunluğunun (%71.4) bebek bakımında herhangi bir kültürel uygulamada bulunduğu saptanmıştır. Bu nedenle yapılan kültürel uygulamaların neler olduğu belirlenmeli ve bebek sağlığı açısından nasıl bir etkiye sahip olduğu konusunda anneye gerekli bilgilendirmeler yapılmalıdır. Primer bakım verici konumunda olan hemşirelere gerek lisans eğitimleri sürecinde gerekse mesleki eğitimler yoluyla kültürel bakımın önemi konusunda bilgi ve beceriler kazandırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
One of the periods in which cultural practices are used intensively is infancy. Some of these applications for the baby are extremely dangerous; It can cause the baby to get sick, injuries, infection, sequelae and even death in the future. For this reason, it is necessary to determine these practices and to plan and implement health services accordingly. The aim of this study; The aim of this study is to determine the problems faced by mothers from two different cultures in baby care and their cultural practices. The population of this cross-sectional study is composed of Turkish and Syrian mothers who are registered in Gaziantep province 25 Aralık and Şehitkamil İstasyon Family Health Centers, and the sample consists of mothers who apply to one of these centers for any reason and meet the inclusion criteria. In this study, mostly in infant care of mothers; It was determined that he faced diarrhea (60.5%), gas pain (60.5%) and diaper rash (56.2%). The problems that mothers mostly apply during baby care; diarrhea (100%), fever (100%), easy sleep (99.5%), rash (99.0%) and cough (99.0%). In addition, it was determined that the majority of mothers (71.4%), with a significantly higher rate in Turkish mothers, had any cultural practice in infant care. For this reason, the cultural practices should be determined and necessary information should be given to the mother about how it affects the baby's health. Nurses, who are primary caregivers, should be provided with knowledge and skills on the importance of cultural care, both during their undergraduate education and through vocational training.