Sı̇gara ı̇çen ve ı̇çmeyen perı̇odontı̇tı̇slı̇ veya perı̇odontal açıdan sağlıklı bı̇reylerde ICAM 1, VCAM-1 adezyon moleküllerı̇nı̇n değerlendı̇rı̇lmesı̇
Evaluation of İCAM-1, VCAM-1 adhesion molecules in smoker or non-smoker periodontitis and periodontally healthy subjects
  1. Tez No: 489710
  2. Yazar: ÇİĞDEM YILMAZ ŞAŞTIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK DOĞAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Hücre adezyon molekülleri; hücrelerin birbirlerine, ekstraselüler matrikse ve endotelyal hücrelere bağlanmasını sağlayan moleküllerdir. Bu çalışmanın amacı, sigara içen ve içmeyen kronik periodontitisli (K.P.) ve periodontal açıdan sağlıklı bireylerde serum ve tükürükteki Intercellular adhesion molecule-1 (ICAM-1 ve Vascular adhesion molecule-1 (VCAM-1) seviyeleri ve bunların birbirleri ile olan ilişkilerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 80 kişi dahil edildi ve bu kişiler KP'li sigara içmeyen hastalar {K.P.Sg.(-)}, KP'li sigara içen hastalar {K.P.Sg.(+)}, periodontal açıdan sağlıklı sigara içmeyen bireyler {S.Sg.(-)} ve periodontal açıdan sağlıklı sigara içen bireyler {S.Sg.(+)} olarak dört gruba ayrıldı. Sistemik ve dental anamnez sonrasında klinik periodontal ölçümler {plak indeks (P.İ.), gingival indeks (G.İ.), sondalamada kanama (S.K.), sondalama derinliği (S.D.) ve klinik ataşman seviyesi (K.A.S.)} yapıldı. Bir hafta sonrasında tükürük ve serum örnekleri toplandı ve Luminex®- xMAPTM tekniği kullanılarak tükürük ve serum ICAM-1 ve VCAM-1 seviyeleri de erlendirildi. Bulgular: K.P.Sg.(+) ve K.P.Sg.(-)'li gruplar ile S.Sg.(-) ve S.Sg.(+)'li gruplar arasında periodontal klinik de erler açısından bir farklılık bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Cell adhesion molecules are proteins involved in the binding of cells to each other, extracellular matrix and endothelial cells. The aim was to evaluate serum and saliva levels of intercellular adhesion molecule-1 (ICAM-1) and vascular adhesion molecule-1 (VCAM-1) in non-smoker (NS) or smoker (S) patients with chronic periodontitis (CP) and healthy (H) subjects. Material and Methods: : The study included 80 subjects who were divided into four groups; non smoker patients with chronic periodontitis (NS-CP), smoker patients with chronic periodontitis (S-CP), non-smoker periodontally healthy individuals (NS-H) and smoker periodontally healthy individuals (S-H). Unstimulated whole saliva and serum samples together with full-mouth periodontal recordings [plaque index (PI), bleeding on probing (BOP%), gingival index (GI), probing depth (PD), and clinical attachment level (CAL)] were collected from subjects after one week. Salivary and serum ICAM-1 and VCAM-1 concentrations were analyzed using the Luminex®-xMAPTM technique. Results: No difference in PI, GI, PD, BOP% and CAL scores were found between NS-CP and S-CP groups or NS-PH and S-PH groups.