Periodontal başlangıç tedavisi ile birlikte düşük seviyeli lazer uygulamasının periodontal yara iyileşmesine etkisi
The effect of low level laser therapy as an adjunct to non-surgical periodontal treatment on periodontal wound healing
- Tez No: 247485
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Çalışmamızın amacı, sigara içen ve içmeyen kronik periodontitisli hastalarda periodontal başlangıç tedavisine ek olarak uygulanan düşük seviyeli diyot lazerin, periodontal yara iyileşmesine etkisinin 6 ay süresince, klinik parametreler, dişeti oluğu sıvısındaki matriks metalloproteinaz-1, matriks metalloproteinaz doku inhibitörü-1, transforming büyüme faktörü beta-1 ve bazik fibroblast büyüme faktörü düzeylerini saptayarak incelemektir.Çalışmamızda İ.Ü. Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı Kliniklerine başvuran, yapılan klinik ve radyografik incelemeler sonucunda orta veya ileri düzeyde kronik periodontitis teşhisi konmuş 36 sistemik sağlıklı birey, çalışma gruplarını oluşturmak üzere seçilmiştir. Tüm hastalara periodontal başlangıç tedavisi yapılmıştır. Deney grubuna (n=18); periodontal başlangıç tedavisi sonrası GaAlAs diyot lazer, 808 nm dalga boyu ve 4 j/cm² enerji yoğunluğunda, kök yüzeyi düzleştirme işlemini takiben 24 saat içinde, 1. günde ve 7. günde dişeti yüzeyine uygulanmıştır. Başlangıçta ve tedavi sonrası 1. ay, 3. ay ve 6. aylarda plak indeksi, dişeti oluğu kanama indeksi, sondalanabilir cep derinliği, klinik ataşman düzeyi belirlenmiş ve dişeti oluğu sıvısı örnekleri alınmıştır. İstatistiksel değerlendirme sırasında, sigaranın tedaviye etkisini incelemek amacıyla gruplar, sigara içen ve içmeyen bireyler olarak iki alt gruba ayrılmıştır. Grup içi karşılaştırmalarda Wilcoxon Signed Rank testi, gruplar arası karşılaştırmada ise Mann-Whitney U testi kullanılmıştır.Periodontal başlangıç tedavisi ile birlikte uygulanan düşük seviyeli diyot lazerin sondalanabilir cep derinliği ve klinik ataşman düzeyine olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Klinik parametrelerde gözlenen anlamlı değişim biyokimyasal parametrelerde gözlenmemiştir.Çalışmamızda lazerin periodontal başlangıç tedavisine ek olarak uygulanmasının olumlu etkileri olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the adjunctive effect of low level laser therapy (LLLT) on periodontal wound healing after non-surgical periodontal therapy on smoking and non smoking patients with moderate to advanced chronic periodontitis. Clinical parameters and MMP-1, TIMP-1, TGF-ß1 ve b-FGF levels in gingival crevicular fluid (GCF) were measured in six month period.36 systemically healthy patients received non-surgical periodontal therapy. Test group (n=18) received GaAlAs diode laser. Low level laser was applied at a wavelength of 808 nm with energy density of 4 J/cm² to the gingival surface following the periodontal treatment, on the 2nd day and 7th day. In all patients, GCF samples were collected and clinical parameters were recorded at baseline, 1., 3. and 6. month after treatment.Test and control groups were divided to subgroups as smoking and nonsmoking patients to investigate the effect of smoking on treatment. Wilcoxon Signed Rank test and Mann Whitney U test were performed for statistical analysis.LLLT showed significant improvement in probing depth and clinical attachment level during first three months. Sulcus bleeding index and probing depth scores were higher in smoking group. Positive effects of LLLT on probing depth and clinical attachment level were observed. Biochemical markers were not related with clinical parameters. It was concluded that LLLT may be favorable as an adjunct to periodontal therapy.