Genel diş hekimlerinin hastalarını periodontologlara yönlendirme sürecini etkileyen faktörlerin, genel diş hekimleri ve periodontologların bakış açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the factors influencing the patient referrals from general practice dentists to periodontists from both perspectives
- Tez No: 489713
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK DOĞAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, genel diş hekimlerinin hastalarını periodontologlara yönlendirme sürecini etkileyen faktörlerin, hem genel diş hekimlerinin (G.D.) hem de periodontologların bakış açısından değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Demografik bilgiler ve yönlendirme sürecini etkileyen faktörlerin bilgisinin sorgulandığı anketler 33 sorudan oluşmaktaydı. Anketler, Türk Diş Hekimleri Birliği'nin 22. Uluslararası Diş Hekimliği Kongresine katılan 460 G.D.'ye ve Türk Periodontoloji Derneği'nin 46. Bilimsel Kongresine katılan 241 periodontoloğa elden dağıtıldı. Bulgular: Çalışmaya 257 G.D. ve 120 periodontolog olmak üzere 377 kişinin anketi dahil edildi. Periodontolog grubunda anketi eksiksiz dolduran 183 kişiden 63 tanesi uzmanlık/doktora eğitimlerini sürdürdüğü için çalışmaya dahil edilmedi. Cinsiyet, meslekte geçirilen süre, haftalık çalışma saatleri ve haftalık muayene edilen yeni hasta sayısının bir ayda 2'den fazla hasta yönlendirme eğilimi üzerine etkileri olduğu görüldü. G.D. ve periodontologlar uzmanın klinik becerilerine sırasıyla 4,46±1,23 ve 4,52±0,72 puan verdiler. Hem G.D. hem de periodontologlar için en sık yönlendirmenin generalize periodontal hastalık tedavisi amacıyla yapıldığı görüldü. Sonuç: Kadınların 1 ayda 2'den fazla hastalarını periodontologlara yönlendirme eğilimi erkeklere göre 17 kat fazlaydı. Uzmanın klinik becerilerinin periodontal yönlendirme sürecini etkileyen en önemli faktör olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the factors influencing the patient referrals from general practitioners (G.P.) to periodontists, from both general practitioners' and periodontists' perspective. Material and Method: Data were obtained via a survey which included 39 questions about demographic variables, factors influencing the decision to refer and factors influencing the periodontal referral process. The surveys were handed to 460 G.P. at Turkish Dental Association's 22nd International Congress and handed to 241 periodontists at Turkish Periodontal Society's 46th Scientific Congress. Results: 257 G.P. and 183 periodontists completed the surveys. Out of 183 periodontists, 63 were excluded due to their continuing education. In total, 377 respondents were included in the study. Sex, years in practice, weekly work hours and patients seen per week had significant effects on the likelihood to refer more than 2 patients per month. The most important factors influencing periodontal referral to periodontists were defined as“specialist's clinical skill”(4,46±1,23 and 4.52±0.72 respectively). Most frequently referred procedure was for treament of generalized periodontal disease by both G.P. and periodontists. The most important factor influencing the decision to refer was G.P.'s desire to consult for treatment plan. Conclusion: Women were 17 times more likely to refer more than 2 patients in a month.“Specialist's clinical skills”were the most influencial factor for both general practitioners and periodontists.