Özel muayenehanelerde çalışan genel diş hekimlerinin periodontal tanı, tedavi ve yönlendirme yaklaşımları
Periodontal diagnosis, treatment and referral approaches of general dentists in private practice
- Tez No: 617896
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÜNSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Özel Muayenehanelerde Çalışan Genel Diş Hekimlerinin Periodontal Tanı, Tedavi Ve Yönlendirme Yaklaşımları Çalışmamızın amacı, serbest çalışan genel diş hekimlerinin periodontal tedaviye karşı davranış biçimi ve algısının değerlendirilmesi, hekimlerin hastalarını hangi durumlarda ve aşamalarda periodontoloğa yönlendirdiklerinin belirlenmesidir. Çalışmamıza katılan diş hekimleri, cinsiyet (kadın/erkek), yaş (35 yaş altı/36-45 yaş/46 yaş üstü) ve çalışılan ilçe (merkez/perifer) olmak üzere 3 ana başlık altında gruplandırılarak, gruplar arasındaki farklılıklar değerlendirilmiştir. Buna göre muayenehaneleri Ankara ili merkez (n=121) ve perifer (n=50) ilçelerinde yer alan toplam 171 genel diş hekimi, araştırma kapsamına alınmıştır. Çalışma bir anket çalışması olup, toplamda 17 sorudan oluşmaktadır. Çalışmada elde edilen veriler SPSS 21 paket programı ile analiz edilmiş, gruplar arasındaki ilişkiler incelenirken Ki-Kare analizi uygulanmıştır. Çalışmamızda serbest çalışan genel diş hekimlerinin çoğunluğunun kliniklerinde temel periodontal aletleri bulunmaktadır. İlk ağız muayenesi sırasında en fazla 35-44 yaş grubundaki hekimler olmak üzere hekimlerin çoğunluğu hastalarına periodontal muayeneyi yapmaktadır. Hekimlerin büyük bir kısmı, periodontal kayıt veya indeks almamaktadır. İlk muayenede en sık bakılan kayıt cep derinliği olup, en sık panoramik radyograflardan yararlanılmaktadır. Hekimlerin büyük bir kısmı, Faz I tedavi için hastalarını periodontoloğa yönlendirmemektedir. Yönlendirme en sık agresif periodontitis ve ANUG hastalarında yapılmaktadır. 46 yaş üstü hekim grubu, diğer yaş gruplarına göre kronik periodontitis varlığında hastalarını daha sıklıkla uzmana yönlendirmektedir. Hekimlerin tamamına yakını, hastalarına oral hijyen eğitimi vermektedir. Merkez ilçelerde çalışan hekimler daha fazla olmakla birlikte, hekimlerin büyük bir kısmı, periodontal cerrahi tedavi için hastalarını periodontoloğa yönlendirmektedir. En sık mukogingival problemler, gingival büyüme ve periodontal apse varlığında hastalar yönlendirilmektedir. Kadın hekimler erkek hekimlere göre dişeti çekilmesi ve mukogingival problemler varlığında hastalarını daha fazla yönlendirmektedirler. Yönlendirilen hastalara en sık flep cerrahisi, kemik greftleme ve kök kapatma işlemleri uygulanmaktadır. Hekimlerin kliniklerinde en fazla uyguladıkları işlemler, gingivektomi ve kron boyu uzatma işlemleridir. Hekimler periodontal tedavi sonrasında, dişeti kanamasının durmasını ve dişlerin ağızda kalış süresinin uzamasını beklemektedir. Hekimlerin büyük bir kısmı sıklıkla 3 ay sonra olmakla brlikte, idame tedavisi için hastalarını geri çağırmaktadır. Hekimlerin tamamı, periodontal tedavi sonrasında hastalığın tekrarlama sebebinin hasta kaynaklı faktörlere bağlı olduğunu düşünmektedir. Hekimlerin büyük bir kısmı için, periodontal tedavinin maliyet ve etkinliği hastalar için kabul edilebilir durumdadır.
Özet (Çeviri)
Periodontal Diagnosis, Treatment And Referral Approaches Of General Dentists In Private Practice The aim of our study was to evaluate the behavior and perception of general dental practitioners against periodontal treatment and to determine the conditions and stages in which dentists refer patients to periodontologists. Dentists who participated in our study were grouped under 3 main cathegory as gender (female / male), age (under 35 years/36-45 years /over 46 years) and district (central/periphery) studied and the differences between the groups were evaluated. Accordingly, a total of 171 general dentists whose offices were located in the central (n=121) and peripheral (n=50) districts of Ankara were included in the study. The study consists of a total of 17 questions. The data obtained from the study were analyzed with SPSS 21 package program and Chi-square analysis was applied while examining the relationships between the groups. In our study, the majority of general dentists have basic periodontal instruments in their clinics. During the first oral examination, the majority of dentists, especially dentists in the 35-44 age group, perform periodontal examinations for their patients. Most dentists do not receive periodontal recordings or indexes. In first examination, the most commonly used index is pocket depth and radiographic method is panoramic radiographs. Most dentists do not refer their patients to the periodontologist for Phase I treatment. Refferal to periodontologist is most commonly performed in patients with aggressive periodontitis and ANUG. Dentists over 46 years of age refer their patients to specialists more frequently in the presence of chronic periodontitis than other age groups. Almost all general dental practitioners provide oral hygiene education to their patients. Although the majority of general dental practitioners refer their patients to the periodontologist for periodontal surgical treatment, most of them are in the central district group. The most commonly referred patients have mucogingival problems, gingival hipertrophy and periodontal abscess. Female dentists refer their patients more than male dentists in the presence of gingival recession and mucogingival problems. Flap surgery, bone grafting and root closure are the most common procedures. The most common procedures performed by dentists in their clinics are gingivectomy and crown lengthening procedures. After periodontal treatment, dentists expect to stop the bleeding on probing and increase the survival time of the teeth. The majority of dentists often recall their patients for maintenance therapy, often after 3 months. All dentists think that the cause of recurrence after periodontal treatment depends on patient-related factors. For the majority of general dental practitioners, the cost and effectiveness of periodontal treatment is acceptable to patients.