Çeşitli remineralizasyon ajanlarının etkilerinin optik koherens tomografi ile incelenmesi
Assessment of different remineralization agents by optical coherence tomography
  1. Tez No: 489716
  2. Yazar: BETÜL ŞEN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL KARGÜL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, farklı remineralizasyon ajanlarının remineralizasyon kapasitelerinin 'High-Definition' Optik Koherens Tomografi (HD-OCT) ve Yüzey Mikro Sertlik (SMH) analizi ile değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırmamızda; 40 mine örneği Grup-1 (%10 Kazein Fosfopeptit Amorf Kalsiyum Fosfat [CPP-ACP], GC Tooth Mousse), Grup-2 (%10 CPP-ACP+900 ppm Flor, GC MI Paste Plus), Grup-3 (Kalsiyum gliserofosfat (C3H7CaO6P), magnezyum klorid (MgCl2) ve %10Ksilitol, R.O.C.S. Medical Mineral Jel) ve Grup-4 (Kontrol; Remineralizasyon Solüsyonu) olarak 4 gruba ayrıldı. Mine örnekleri 72 saat demineralizasyon solüsyonunda bekletildikten sonra 6 günlük pH döngüsü ile birlikte remineralizasyon ajanları uygulandı. Mine örneklerinin başlangıç, demineralizasyon sonrası ve pH döngüsü sonrası HD-OCT ve SMH analizleri yapıldı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi için Shaphiro Wilk testi, ANOVA testi, Kruskal Wallis testi, Wilcoxen Signed Rank testi, Spearman Rank korelasyon katsayısı testi Friedman iki yönlü varyans analizi ile SPSS 22 programı kullanılarak yapıldı. Sonuçlar, p C3H7CaO6P+MgCl2+%10Ksilitol> %10 CPPACP> Remineralizasyon Solüsyonu şeklindedir. Fakat; gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir (p=0,683). Mine örneklerinin Yüzey Mikro Sertlik İyileşme (%SMHR) değerleri sırasıyla; %10 CPP-ACP+900 ppm Flor> %10 CPP-ACP> C3H7CaO6P+MgCl2+%10Ksilitol> Remineralizasyon Solüsyonu şeklindedir. Fakat; gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir (p=0,290). Sonuçlar: Bu araştırmada, Optik Koherens Tomografi ile sağlıklı minenin, demineralizasyonun ve çeşitli remineralizasyon ajanları ile minede meydana gelen remineralizasyon ölçümlerinin yapılabileceği gösterilmiştir. Tüm bunlar klinik diş hekimliğinde gelecekteki uygulamalar için önemli bulgulardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of study is to assessment the remineralization capacity of different remineralization agent by 'High Definition' Optical Coherence Tomography (HD-OCT) and Surface Microhardness (SMH) Analysis. Materials and Methods: In our study, 40 enamel blocks were divided into 4 groups as: Group-1 (GC Tooth Mousse with 10% Casein Phosphopeptide-Amorphous Calcium Phosphate [CPP-ACP]) Group-2 (GC MI Paste Plus with 900 ppm Fluoride content with 10% CPP-ACP), Group-3 (R.O.C.S. Remineralizing Gel with C3H7CaO6P+MgCl2+%10Xylitol) and Group-4 (Control; Remineralization Solution). The enamel samples were immersed in a demineralization solution maintained for 72 hours and remineralization agents were applied with pH cycling for 6 days. Surface Microhardness (SMH) and Optical Coherence Tomography (OCT)analyzes were performed at the baseline, after demineralization and after pH cycling. The obtained data were analyzed statistically using Saphiro Wilk test, ANOVA test, Kruskal Wallis test, Wilcoxen Signed Rank test, Spearman Rank correlation coefficient test and Friedman Two-way Analysis of Variance with SPSS 22 program. The results were evaluated at p C3H7CaO6P+MgCl2+%10Xylitol> 10% CPP-ACP> Remineralization Solution. But; no statistically significant difference was observed between the groups (p=0,683). The Percentage Surface Microhardness Recovery (%SMHR) of enamel samples were 10% CPP-ACP+900 ppm Fluor > 10% CPP-ACP > C3H7CaO6P+MgCl2+%10Xylitol > Remineralization Solution. But; statistically significant differences were not observed between the groups (p=0,290). Conclusions: This study demonstrated the capability of Optical Coherence Tomography for measuring sound enamel, demineralization and enamel remineralization with different remineralization agents. These are important implications for future applications in clinical dentistry.