Çeşitli remineralizasyon ajanlarının yapay mine lezyonlarındaki etkinliğinin kantitatif ışık etkili floresans ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effectivity of various remineralization agents in artificial enamel lesions by quantitative light effect fluorescence
  1. Tez No: 638874
  2. Yazar: SEDA ÖZSALİH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜESSER AHU DURHAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, farklı remineralizasyon ajanlarının yapay çürük lezyonlarındaki etkinliklerinin Kantitatif Işık Etkili Floresans (QLF) ve Lazer Floresans (LF) ile değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: 45 adet süt dişi ve 45 adet daimi diş mine örneği G1 (%10 Kazein Fosfopeptit Amorf Kalsiyum Fosfat (CPP-ACP)+900 ppm Fluor (F)), G2 (Kalsiyum gliserofosfat (CaGP), Magnezyum klorid (MgCl2) ve %12 Ksilitol) ve K (Remineralizasyon solüsyonu) olarak 3 gruba ayrıldı. Mine örnekleri 72 saat demineralizasyon solüsyonunda bekletildikten sonra pH döngüsü ile remineralizasyon ajanları uygulandı. Mine örnekleri başlangıçta, demineralizasyon sonrası ve remineralizasyon ajanlarının uygulanmasından sonra QLF ve LF yöntemleri ile değerlendirildi. Elde edilen veriler SPSS v.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the effectivity of different remineralization agents in artificial caries lesions with Quantitative Light Effect Fluorescence (QLF) and Laser Fluorescence (LF). Materials and Methods: In our study, 45 primary tooth and 45 permanent tooth enamel samples were divided into 3 groups as: G1 (10% Casein Phosphopeptide-Amorphous Calcium Phosphate (CPP-ACP)+ 900 ppm Fluoride), G2 (Calcium Glycerophosphate, Magnesium chloride and 12% Xylitol and K (Remineralization solution). After the enamel samples were kept in demineralization solution for 72 hours, the remineralization agents were applied with a pH cycle. QLF and Laser Fluorescence (LF (DIAGNOdentTM Pen)) analyzes were performed at the baseline, after demineralization and after the application of remineralization agents. The obtained data was analyzed with statistical package (SPSS version 22).