Yenidoğanlarda periferik perfüzyon indeksi ile ekokardiyografik kontraktilite belirteçlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of echocardiographic contractility makers with peripheral perfusion index in neonates
- Tez No: 522843
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ELEVLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Yenidoğanlarda periferik perfüzyonun ve oksijenizasyonun bilinmesi vital organların dolaşım yetmezliği ile ilgili bilgi sağlar. Son zamanlarda periferik perfüzyonun yeni jenerasyon pulse oksimetrelerde mevcut fotoelektrik pletismogra-fik sinyallerden elde edilen perfüzyon indeksi ile değerlendirilebileceği bildirilmiştir. Bizim bu çalışmada amacımız; pulse oksimetre cihazının kullanımı kolay, maliyeti çok düşük olması, özel bir eğitim/ihtisas gerekmemesi ve tarama testi olarak kullanı-labilme imkanından yararlanılarak postnatal erken dönemde yenidoğanların pulse oksimetre cihazı ile periferik perfüzyon indeksi ölçümlerinin kardiyak kontraktilite belirteçleri ile korelasyonunu değerlendirerek kardiyak fonksiyonların non invaziv ve kullanımı kolay bir yöntem ile değerlendirebilirliğini ortaya koymaktır. Aynı za-manda bu çalışma bize; konjenital kalp hastalıklarının yol açabildiği kardiyak fonk-siyon bozukluklarını erken tespit edip müdahale etme imkanı, genellikle fizik mua-yene bulgusu vermeyen minör yapısal kardiyak anomalilerin periferik perfüzyona etkisini ortaya koyma imkanı, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde takip edilen hasta-ların periferik perfüzyon indeksi ölçümü yapılarak kardiyak fonksiyonlarının dina-mik ve non invaziv bir yöntem ile değerlendirme imkanı, yenidoğanlarda periferik perfüzyon indeksinin hangi kardiyak parametrelerden etkilendiğini ve ölçümlenen parametreler ile korelasyonunu değerlendirme imkanı tanıyacaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılmıştır. Çalışmaya hastanemiz Kadın Doğum kliniğinde doğan, doğum sırasında resüsitasyon ihtiyacı olmayan ve anne yanına ve-rilerek izlenen 111 sağlıklı bebek dahil edilmiştir. Bebeklerin demografik ve klinik bilgileriyle birlikte, özgeçmişi, soygeçmişi, perfüzyon indeksi, pulse oksimetre cihazi ile ölçülen oksijen saturasyonu, ekokardiyografi sonucu, ekokardiyografi ile ölçüm-lenen ejeksiyon fraksiyonu, fraksiyonel kısalma, sol ventrikül kas kütlesi, kardiyak output, sol atriyum aort kökü oranı önceden hazırlanan formlara kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmaya alınan toplam 111 yenidoğanın 63'ü (%56.8) kız, 48'i (%43.2) erkek bebekti. Tüm bebeklerin ortalama gebelik yaşı 38.6±1.4 hafta (35-42), doğum ağırlıkları ise 3358.9±455.3 g (2280-5030) idi.
Özet (Çeviri)
Aim: Knowledge of peripheral perfusion and oxygenation in newborns pro-vides information about circulatory failure of vital organs. Recently, it has been re-ported that peripheral perfusion can be evaluated by perfusion index obtained from fotoelectric plethysmographic signals present in new generation pulse oximeters. In this study, our aim is to determine whether postnatal early pulse oximetry device ; which is easy to use, cost-effective, and no special training / specialization is required, and use as a screening test; and peripheral perfusion index are correlated with cardiac contractility markers in postnatal early period and thus to evaluate car-diac functions with a non-invasive and easy to use method. Besides, this study will provide us; the possibilities of early detection and intervention of cardiac dysfuncti-ons caused by congenital heart diseases, revealing the effects of minor structural car-diac anomalies, which generally do not provide physical examination, on peripheral perfusion, evaluation by an invasive method will allow the evaluation of the perip-heral perfusion index in newborns by which cardiac parameters are affected and its correlation with the measured parameters. Material and Methods: This study was performed in University of Health Sciences Istanbul Haseki Education and Research Hospital. The study included 111 healthy infants born in the Obstetrics and Gynecology clinic of our hospital, who did not require resuscitation during labor and who were hospitalized with their mothers. Demographic and clinical informations, backgrounds, family histories, perfusion indexes, oxygen saturations measured by pulse oximetry, echocardiography results, ejection fractions measured by echocardiography, fractional shortenings, left ventri-cular muscle masses, cardiac outputs, left atrial aortic root rates of infants were re-corded in pre-prepared forms. . Results: 63 (56.8%) were female and 48 (43.2%) were male of the 111 newborns enrolled in the study, The mean gestational ages of all infants were 38.6 ± 1.4 weeks (35-42) and birth weights were 3358.9 ± 455.3 g (2280-5030).