1-(2,4-Diklorofenil)-2-(1H-triazol-1-il)etil alkol ve bu alkol bileşiğinin ester türevlerinin sentezlenmesi ve biyolojik aktivite çalışmalarının yapılması
The synthesis of 1-(2,4-dichlorophenyl)-2-(1H-triazole-1-yl)ethyl alcohol and its ester derivates and investigation of the biological activities of them
- Tez No: 502812
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İNCİ SELİN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Triazol halkasını içeren bileşiklerin yeni biyolojik aktivitelerinin çeşitliliği dikkat çekmektedir. Aril(alkil)azol grubu bileşiklerin antifungal, antikonvülsan, antibakteriyel aktiviteleri bulunmaktadır. Hem oksigenaz enzim inhibisyonu, indolamin 2,3-dioksigenaz-1 enzim inhibisyonu, asetilkolinesteraz (AChE) ve bütirilkolinesteraz (BChE) enzim inhibisyonu aktivitelerinin değerlendirildiği çalışmalar da mevcuttur. Mantar enfeksiyonlarında kullanılan aril(alkil)azol grubu bileşiklerin, in vivo antioksidan sistemleri aktive ettiğini bildiren çalışmalar da bulunmaktadır. Bu çalışmada, aril(alkil)azol yapısında, 2(1H-1,2,4-triazol-1-il)-1-(2,4-diklorofenil) etanol bileşiği ve bu bileşikten hareketle üç adet yeni aromatik yan zincir içeren ester türevleri sentezlendi. Başka bir çalışmada sentezlenen aril(alkil)azol yapısında dört adet imidazol türevlerinin ve bu çalışmada sentezlenen bileşiklerin AChE ve BChE enzim inhibisyonu Ellmanın metodunun modifiye şekli ile değerlendirilirken, antioksidan aktiviteleri 1,1-difenil-2-pikrilhidrazil (DPPH) radikal süpürücü aktivite ve demir indirgeyici antioksidan kapasite ölçümü (FRAP) yöntemi ile değerlendirildi. Sentezlenen yeni bileşiklerin yapıları IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve LC-Mass sepktroskopik yöntemlerle kanıtlandı. 1,2,4-Triazol türevlerinde herhangi bir aktivite görülmezken, imidazol türevi bileşiklerde AChE enzim inhibisyonu ve DPPH radikal süpürücü aktivite gözlenmiştir. FRAP yönteminde imidazol türevlerinde de aktivite gözlenmedi. İmidazol türevlerinde enzim inhibisyonu aktiviteler IC50 değeri 1000 µM'dan yüksek konsantrasyonlarda iken, standart olan Galantamin bileşiğinde IC50 değeri 21.30 µM ve 37.03 µM'da gözlendi. Antioksidan aktivite, standart olan gallik asit için IC50 68.83 µM iken, imidazol türevlerinde IC50 1000 µM'dan yüksek konsantrasyonlarda gözlendi. Bileşiklerde aktivite gözlenmemesi, yan zincirdeki aromatik halka gibi büyük yapıların enzim etkileşiminde etkili olabileceğini düşündürmüştür. Aril(alkil)azol grubu bileşiklerde, yan zincirde alkil (doymuş, doymamış, halojenli sübstitüe…vb) grubu taşıyan yeni türevler sentezlenerek bu aktivitelerin değerlendiresi planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Molecules having triazole ring are attracted with the various new biological activities. Aryl(alkyl)azole group compounds have antifungal, anticonvulsant and antibacterial activities. It is also present in studies evaluating enzyme inhibition of heme oxygenase, inhibition of indolamine 2,3-dioxygenase-1 enzyme, inhibition of acetylcholinesterase (AChE) and butyrylcholinesterase (BChE) enzymes. There are also reports that compounds containing this aryl(alkyl)azole group, which are currently used in fungal infections, also activate antioxidant systems in vivo. In this study, 2-(1H-1,2,4-triazole-1-yl)-1-(2,4-dichlorophenyl) ethanol and three new aromatic side chain ester derivatives were synthesized based on the aryl(alkyl)azole structure. Four imidazole derivatives based on the aryl(alkyl)azole structure which are synthesized in another study and molecules in this study were evaluated for AChE and BChE enzyme inhibition and antioxidant activities. While enzyme inhibition were evaluated with Ellman's modified method, antioxidant activities were evaluated with DPPH and FRAP methods. In this study synthesized molecules' structure are elucidated with IR, 1H-NMR, 13C-NMR and LC-Mass spectral analysis. While no activity was observed in the 1,2,4-triazole derivatives both for enzyme inhibition and antioxidant activity, low activity for enzyme inhibition and DPPH radical scavenging activity was observed in the imidazole derivative compounds. In FRAP method there were no activity in imidazole derivatives. While IC50 is bigger than 1000 µM concentration for imidazole, standard Galantamin's IC50 value is 21.30 and 37.03 µM for enzyme inhibition. For antioxidant activity, standard Gallic acid IC 50 is 68.83 µM and imidazole derivatives IC50 are bigger than 1000 µM concentration. The absence of activity of our compounds suggests that large structures such as the aromatic ring in the side chain may be effective in enzyme interaction. We plan to synthesize new derivatives bearing alkyl (saturated, unsaturated, halogen substituents, etc.) groups in the side chain in the aryl(alkyl)azole group compounds and evaluate AChE and BChE enzyme inhibition and antioxidant activities.