Erişkinlerde tetanoz antikor düzeylerinin araştırılması
Investigation of tetanus antibody levels in adults
  1. Tez No: 489790
  2. Yazar: İLKNUR ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHADİYE ELİF ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Aşılamayla önlenebilir olmasına rağmen tetanoz halen, gelişmekte olan ülkelerde yenidoğan ve genç erişkinleri, gelişmiş ülkelerde ise yaşlıları etkileyen mortalitesi yüksek toksiinfeksiyoz bir hastalıktır. Erişkin aşı programı uygulanmayan ülkelerde tetanoz antikorları yaşla beraber azalarak koruyucu düzeyin altına inmektedir. Bu çalışmada, bölgemizde erişkinlerde tetanoza karşı duyarlılık oranlarını ortaya koymak ve erişkin immunizasyonunun önemini göstermek amaçlanmıştır. Araştırma, Kasım 2014-Aralık 2015 arasında Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi kan alma ünitesine başvuran, yaşları 30-85 arasındaki 356 kişide yapılmıştır. Hastalara sosyodemografik veriler için anket uygulanmıştır. Alınan serum örnekleri uygun şartlarda bekletilerek antikorlar ölçülmüştür. Çalışmada Tetanus IgG ELİSA kiti (Euroimmun, Almanya) kullanılmıştır. Tetanoz IgG >0,1 IU/ml olanlar bağışık kabul edilmiştir. SPSS 16.0 programı kullanılarak, tetanoz antikor düzeyleri ile sosyodemografik verilerin ilişkileri araştırılmıştır. Sonuç olarak, toplam 356 hastanın 140(%39.3)'ında yeterli tetanoz antikoru saptanmıştır. 30-40 yaş grubunda 49(%70), 41-50 yaş grubunda 39(%55), 51-60 yaş grubunda 21(%29.1), 61-70 yaş grubunda 16(%22.2), >71 yaş grubunda 14(%9.4) oranlarında koruyucu düzeyde antikor saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Despite being vaccineally preventable, tetanus is still a toxic infectious disease with a high mortality, affecting neonates and young adults in developing countries and the elderly in developed countries. In countries where the adult vaccination program is not implemented, tetanus antibodies decrease with age and fall below the protective level In this study, we aimed to reveal susceptibility rates to tetanus in adults and to show the importance of adult immunization in our region. The study was conducted in 356 individuals aged between 30-85 years, who applied to Düzce University Health Practice and Research Center blood donor unit between November 2014 and December 2015. A questionnaire was applied for the sociodemographic data of the patients. Antibodies were measured after receiving serum samples in appropriate conditions. Tetanus IgG ELISA kit (Euroimun, Germany) was used in the study. Those with a Tetanus IgG> 0.1 IU / ml were considered immunized. Using the SPSS 16.0 program, the relationship between tetanus antibody levels and sociodemographic data was investigated. As a result, sufficient tetanus antibody was detected in 140 (39.3%) of 356 patients. 49 (70%) in the 30-40 age group, 39 (55%) in the 41-50 age group, 21 (29.1%) in the 51-60 age group, 16 (22.2%) in the 61-70 age group and 14 (9.4%) were found to have antibodies at the protective level.