Periodontitisli hastalarda mekanik debridmana ek olarak kombine antibiyotik uygulamasının subgingival flora üzerindeki etkileri
The Effect of mechanical debridement and adjunctive metronidazol plus spiramycin therapy on subgingival flora of periodontitis patients
  1. Tez No: 48980
  2. Yazar: İSMET DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TAMER ATAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Araştırmada, Erken Başlayan Periodontitis'li hastalarda mekanik debridmana ek olarak metronidazol-spiramisin kombine antibiyotik uygulanmasının klinik ve mikrobiyolojik parametreler üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Araştırmada 10 hastada, hedef mikroorganizma olarak belirlenen, Aa, Pg, Pi ve spiroket varlığının saptandığı toplam 102 alan, rastgele deney(48) ve kontrol(54) grubuna ayrıldı. Çalışma alanlarında klinik olarak, SCD, KAK, GI ve PI gibi klinik parametreler ve mikrobiyolojik olarak Aa, Pg ve Pi için kültür yöntemi ve spiroket için mikroskobik yöntem gibi mikrobiyolojik parametreler kullanılarak, başlangıç, tedavi sonrası 1., 3. ve 6. aylarda, değerlendirmeler yapıldı. Klinik parametreler açısından, tedavi sonrası 3. ve 6. aylarda deney grubundaki düzelmenin anlamlı şekilde daha belirgin olduğu görülmüştür. Ayrıca mikrobiyolojik parametre olarak, subgingival floradaki hedef mikroorganizmaların tümünün, tedavi sonrası erken dönemde, heriki grupta da azaldığı, kontrol grubuna kıyasla deney grubu alanlarında Pg'in 6.ayda, spiroket'in 3. ve 6. aylarda daha düşük oranda olduğu saptanmıştır. Ancak metronidazol-spiramisin kombine antibiyotik terapisinin Aa'm eliminasyonunda, sadece mekanik debridmanın etkisine, ek fayda sağlamadığı saptanmıştır. Bu araştırmada mekanik debridmana ek olarak metronidazol-spiramisin kombinasyonu uygulamasının, tadavi sonrası 6 aylık süreçte, klinik parametrelerde düzelme sağladığı, siyah pigmente Bacteroides türlerini ve spiroketleri baskıladığı, ancak Aa üzerinde etkisiz olduğu görüşü sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, evaluation of the effect of mechanical debridement and adjunctive metronidazol plus spiramycin therapy on the clinical and microbiological parameters of Early-Onset Periodontitis patients was aimed. Total 102 sites of 10 patients harboring target microorganisms Aa, Pg, Pi and spirochetes were selected and randomly assigned as experimental(48) and control(54) groups. Sites evaluated clinically with Probing Pocket Depths, Gingival Index, Plaque Index and Clinical Attachment Gain and assessed microbiologically with bacteriologic culture method for Aa, Pg, Pi and with microscopic method for the presence of spirochetes at stained subgingival plaque samples. Examinations were made at baseline and postoperative at 1, 3 and 6 months. Data obtained from this study showed that improvements of clinical parameters in experimental group were more significant at 3 and 6 months postoperatively. Additionally, isolation or detection rates of target microorganisms reduced at short term for both groups, but reductions in experimental group were more significant at 6 month postoperatively for Pg, at 3 and 6 months for spirochetes, and at 3 months for Pi then control group. However, adjunctional metronidazol plus spiramycin therapy in experimental group had no additional benefit for eradication of Aa from subgingival flora, when compared with control group. At the end of study, it was concluded that adjunctive use of metronidazol plus spiramycin therapy was effective in improving clinical parameters and eliminating black pigmented Bacteroides species and spirochetes from subgingival flora, but not for Aa.