Kapalı kök yüzey küretajının alveolar kemik densitesi üzerine etkisi
The effect of closed root surface curettage on alveolar bone density
  1. Tez No: 48981
  2. Yazar: METİN ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TAMER ATAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Kapalı kök yüzey küretajı yoluyla dental plak, diştaşı ve hastalıklı semenim uzaklaştırılması periodontal tedavinin temel işlemlerindendir. Araşürmada, kapalı kök yüzey küretajının, periodontal sağhğı değerlendiren klinik parametrelerin yanında alveoler kemik densitesi üzerine yapacağı olası kalitatif etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Toplam 10 hastada, klinik ve radyolojik olarak alveoler kemik kaybı saptanan, 34 interproksimal alan çalışma için seçildi ve kapalı kök yüzey küretajı ile tedavi edildi. Alanların periodontal sağlığının değerlendirilmesinde, Plak İndeksi, Gingival İndeks, Kanama Zamanı İndeksi, Sondalama Cep Derinliği, Klinik Ataşman Kazancı ölçümleri ve Periotest yöntemi kullanıldı. Alveoler kemiğin densitometrik analizinde kullanılan standardize radyograflar, bir alet yardımıyla uzun kon, paralel teknikle elde edildi. Klinik parametreler ve radyograflar, tedavi öncesi ve 2., 6., 12. aylarda tekrarlandı. Çalışma boyunca elde edilen radyograflar üzerinde, değerlendirme yapılacak alveoler kemik bölgelerinin belirlenmesinin ardından, fotodensitometrik okuyucu yardımıyla densitometrik analizler yapıldı. Araştırmada elde edilen veriler sonucunda, oral hijyen motivasyonu sağlanan hastalarda, klinik parametrelerde görülen önemli düzelmelerin yanında, alveoler kemik densitesinde 2.ayda, işleme bağlı olarak, %4.14 azalma olurken, ö.ayda %8.6, 12.ayda %16.9 artış saptandı. Bu çalışmada, kapalı kök yüzey küretajının, alveoler kemikte iyileşme belirtisi olarak, densite artışına neden olduğu yönünde deliller elde edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF CLOSED ROOT SURFACE CURETTAGE ON ALVEOLAR BONE DENSITY Öne of the objectives of periodontal treatment is the removal of dental plaque, calculus and necrotic cementum by means of closed root surface curettage. The aim of this study was to evaluate the possible qualitaüve effects of closed root surface curettage on alveolar bone density as well as clinical parameters. Total 34 interproximal sites of 10 patients who had periodontitis diagnosed clinically and radiologically were selected and treated by closed root surface curettage. Periodontal health status of sites were evaluated by Plaque index, Gingival index, Bleeding Time index, Probing Pocket Depth, Clinical Attachment Gain and Periotest method. Standardized radiographs for densitometric anatysis were obtained by using a device, long cone and paralel technique. Clinical parameters and radiographs were recorded initially and postoperatively at 2, 6, 12 months. Af ter the identification of areas, radiographs were measured fotodensitometrically by optical reader. As expected, a signifıcant improvement of the clinical parameters was observed during the year following the therapy. Alveolar bone density decreased 4.14% at 2 month due to instrumentation, but increased 8.6%, 16.9% at 6, 12 months respectively. Data obtained from this study provide evidence for the effect of closed root surface curettage on alveolar bone healing.