Akut promyelositik lösemi hücre hattı (HL-60) ve normal insan lenfosit hücre kültüründe idarubisin sitotoksisitesine karşı bromelainin etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of bromelain versus cytotoxicity of idarubicin to on acute promyelocytic leukemia cell line (HL-60) and normal human lymphocyte cell culture
- Tez No: 489832
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TARAKÇIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Hematoloji, Onkoloji, Biochemistry, Hematology, Oncology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
İdarubisin (İDA), akut lösemiler ve birçok kanserin tedavisinde yaygın bir şekilde kullanılan sentetik antrasiklin antikanser bir ilaçtır. İdarubisinin primer sitotoksik etkisi, hücresel membranlardan kolayca geçip, hücre membranı ve organellerde oksidatif hasar oluşturarak, özellikle çoğalan hücrelerde DNA topoizomeraz II enzimini inhibe ederek ve DNA interkalasyonuyla nükleik asit sentezini bozarak ölümcül DNA zincir kırıklarına yol açmasından ileri gelmektedir. Bromelain, (BRO) ananas bitkisinden elde edilen, antiinflamatuvar, antikanser ve immünmodülatör etkileri gibi birçok terapötik özelliklere sahip proteolitik enzimleri içerir. Araştırmalar antikanserojenik maddelerin kemoterapi ajanlarıyla birlikte kullanımının genellikle additif ve sinerjik etkiler oluşturduğunu göstermektedir. Çalışmamızda, HL-60 akut promyelositik lösemi hücre hattı ve insan lenfosit hücre kültüründe idarubisin sitotoksisitesine karşı bromelainin muhtemel etkileri araştırıldı. İDA ve BRO'nun optimal konsantrasyonları kombine edilerek HL-60 hücre hattı ve lenfosit hücre kültüründe 24, 48 ve 72 saat süreyle inkübe edildi. Her bir inkübasyon süresi sonunda İDA-BRO kombinasyonunun HL-60 ve lenfosit hücreleri üzerindeki sitotoksik etkilerini tespit etmek için luminesans ATP hücre canlılık testi, genotoksik etkilerinin tespiti için Comet assay yöntemiyle DNA hasarı, ELISA yöntemiyle kaspaz-3 düzeyi ve akridin orange/ethidium bromid (AO/EB) ve DAPI floresan boyalarıyla morfolojik incelemeler yapılmıştır. Sonuçlar SPSS istatistik analiz programında nonparametrik analiz metodlarıyla değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Idarubicin (IDA) is a synthetic anthracycline anticancer drug that is widely used in the treatment of acute leukemias and many cancers. The primary cytotoxic effect of the idarubicin is that it leads to lethal DNA chain breaks by diffusing easily from cellular membranes and by causing oxidative damage to cell membranes and organelles, particularly by inhibiting DNA topoisomerase II enzyme in proliferating cells and by disrupting nucleic acid synthesis with DNA intercalation. Bromelain (BRO) includes proteolytic enzymes that have many therapeutic properties such as anti-inflammatory, anticancer and immunomodulatory effects, originating from the pineapple plant. Studies have shown that the use of anticarcinogenic substances with chemotherapeutic agents generally has additive and synergistic effects. In our study, the possible effects of bromelain against idarubicin cytotoxicity in HL-60 acute promyelocytic leukemia cell line and human lymphocyte cell culture were investigated. Optimal concentrations of idarubicin and bromelain were combined and incubated for 24, 48 and 72 hours in HL-60 cell line and lymphocyte cell culture. At the end of each incubation period, luminescent ATP cell viability test, DNA damage by comet assay method for detection of genotoxicity, caspase-3 level by ELISA method and morphological examinations by using acridine orange/ethidium bromide (AO/EB) and DAPI fluorescence staining methods were made in the detection of cytotoxicity of IDA-BRO combination in HL-60 and lymphocyte cells. The results were evaluated by nonparametric analysis methods in SPSS statistical analysis program.