Psöriazis hastalarında serum endocan düzeylerinin incelenmesi
Investigation of serum endocan levels in psoriasis patients
  1. Tez No: 489833
  2. Yazar: YASMEN BAKRI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada psöriazis etyopatogenezinin aydınlatılmasına katkıda bulunmak için serum Endocan düzeyleri ve ilgili proteinlerin düzeylerinin incelenmesi, lipid profili, vücut kitle indeksi ve Psöriazis Alan Şiddet İndeksi ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Dermatoloji bölümünde takip edilen 47 psöriazis tanılı hasta ile 40 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, boy, kilo, sigara ve alkol kullanımı, Açlık kan şekeri, Lipid profil verileri (Total Kolesterol, HDL-Kolesterol, LDL-Kolesterol, Trigliserit), CRP hastaların dosyalarından retrospektif olarak değerlendirilmiş olup biyokimyasal parametreler ELISA yöntemi ile tespit edilmiştir. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Yapılan istatistiksel analizler neticesinde serum total kolesterol, serum LDL kolesterol, HbA1c, Vasküler Endotel Büyüme Faktörü (VEGF), C-X-C motif kemokine ligand 12 (CXCL12), Sinir Büyüme Faktörü (NGF), Fibroblast Büyüme Faktörü 2(FGF 2) ve Endocan düzeylerinin psöriazis hastalarında sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı şekilde daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu sonuçlar dikkate alındığında serum Endocan düzeyinin psöriazis etiyopatogenezinde rol oynadığı ve hastalığın tanısında önemli parametrelerden birisi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate serum Endocan levels and related protein levels, lipid profile, body mass index and Psoriasis Field Severity Index in order to contribute to elucidation of etiopathogenesis of psoriasis. 47 patients with psoriasis followed up from Gaziantep University Şahinbey Research and Application Hospital, department of Dermatology and 40 healthy individuals were included to study for this purpose. The age, gender, height, weight, smoking and alcohol use, fasting blood glucose, lipid profile data (Total Cholesterol, HDL-Cholesterol, LDL-Cholesterol, Triglyceride), CRP are considered from patient files retrospectively and biohemical parameters were determined with ELISA method. Data obtained from the study were analyzed with the SPSS 22.0 package program. Serum total cholesterol, Serum LDL cholesterol, HbA1c, Vasculer Endothelial growth factor (VEGF), C-X-C motif chemokine ligand 12 (CXCL12), Nerve growth factor (NGF), Fibroblast growth factor 2 (FGF2) and Endocan levels were found to be significantly higher in psoriasis patients than healthy control group as a result of the statistical analyzes. When these results are taken into consideration, it can be said that serum Endocan levels play a role in the etiopathogenesis of psoriasis and it is one of the important parameters in diagnosis of the disease.