Astrosit hücrelerinde oluşturulan alzheimer hastalığı modelinde nesfatin-1'in antioksidan etkisi
Antioxidant effect of nesfatin -1 i̇n alzheimer's disease model formed in astrocyte cells
  1. Tez No: 489835
  2. Yazar: AYSEL KÖSE YETER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖRKMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Alzheimer hastalığı (AH), beynin hippokampus ve korteks bölgelerinde geri dönüşümsüz nöron kaybı ile ortaya çıkan, ilerleyici bir nörodejeneratif hastalıktır. 65 yaş üstü oluşan demansın en büyük nedenidir. Mikroskobik bulgularda amiloid plak, nörofibril yumakları ve granülovakuolar dejenerasyon saptanmaktadır. AH patogenezinde ilk ortaya çıkan bulgulardan biri de beyin üzerinde oksidatif strese bağlı olarak oluşan değişikliklerdir. Bu çalışmada, bir glia hücresi olan astrositlerde amiloid beta (Aβ) ile oluşturulan AH modelinde yeni tanımlanan anoreksijenik bir hormon olan Nesfatin-1'in hücre canlılığına ve antioksidan etkisine bakıldı. Katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GSX-Px), süperoksit dismutaz(SOD), malondialdehit (MDA) seviyeleri Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) yöntemiyle ölçüldü. Astrositlerde Aβ ile oluşturulan AH modelinde Aβ, Nesfatin-1, Aβ + Nesfatin-1 ayrı ayrı dozlarda MTT testi ile hücre canlılığı değerlendirildi. Aβ eklenerek oluşturulan modelde hücre canlılığı değeri kontrol grubuna göre %100 iken, Aβ dozu artmasıyla beraber hücre canlılığı değerinde düşüş görülmüştür. 5 uM de %28.5, 7.5 uM de %28.93, 10 uM de %29, 12.5 uM de %30.9 15 uM de ise %32.4 oranında hücre canlılığı değeri düşmüştür. Nesfatin-1 hücre canlılığı üzerine etkisine bakıldığında, düşük dozda (1uM) hücre canlılığında düşüş görülmüş, belirli bir doza (10uM) kadar hücre canlılığında artış olmuş ve bu dozdan sonra hücre canlılığı düşmeye başlamıştır. Aβ uygulandığında hücre canlılığında %41 oranında düşüş görülmüş, nesfatin uygulandığında hücre canlılığında %10.3 artış görülmüş, Aβ ve nesfatin birlikte uygulandığında hücre canlılığıda %6.8 düşüş meydana gelmiştir. Sonuçlar CAT, GSX-Px, SOD antioksidan enzimlerinin Aβ ile azalan değerlerinin, Nesfatin-1'in eklenmesi ile dengelendiğini ve MDA biyoaktif aldehitinin Aβ ile artan değerinin, Nesfatin-1 ile Aβ birlikteyken azaldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease (AD) is an irreversible, progressive neurodegenerative disease caused by irreversible loss of neurons in the hippocampus and cortex areas of the brain. It is the biggest cause of dementia over 65 years of age. Amyloid plaques, neurofibrillary tangles and granulovacuolar degeneration are detected in the microscopic findings. One of the first findings in the pathogenesis of AD is changes that occur depend on oxidative stress on the brain. In this study, effects of nesfatin-1 which is newly defined anorexigenic hormones on cell viability, and antioxidant effects was evaluated in AD model that was formed in astrocyte cells with amyloid β (Aβ). Catalase (CAT), glutathione peroxidase (GSX-Px), superoxide dismutase (SOD), malondialdehyde (MDA) were measured using method of enzyme linked immunosorbent assay (ELISA). Cell viability was evaluated in AD model, that is formed in astrocyt cells with Aβ, for the different doses of Aβ, Nesfatin-1, Aβ + Nesfatin-1 by MTT test. In the model formed by adding amyloid beta, cell viability value was 100% compared to the control group, but decrease in cell viability value with the increase of doses of Aβ is observed. Cell viability was decreased by 28.5% at 5 μM, 28.93% at 7.5 μM, 29% at 10 μM, and 30.9% at 12.5 μM. When the effect on nesfatin-1 on cell viability was examined, there was a decrease in cell viability at low dose (1uM), an increase in cell viability up to a certain dose (10μM), and cell viability started to decrease after this dose. When Aβ was added, the cell viability decreased by 41%. When nesfatin-1 was added, cell viability increased by 10.3%, and when Aβ and nesfatin-1 were added together, cell viability decreased by 6.8%. The results show that decreased values of CAT, GSX-Px and SOD antioxidant enzymes by Aβ are balanced with the addition of Nesfatin-1 and that the increased value of MDA bioactive aldehyde with Aβ decreases with the addition of Nesfatin-1 and Aβ together.