Adjuvan kemoterapi uygulanan meme kanserli hastalarda gevşeme egzersizlerinin semptom şiddetine etkisi
The effect of relaxation exercises on symptom severity in breast cancer patients undergoing adjuvant chemotherapy treatment
- Tez No: 489853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİSUN KAPUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Onkoloji, Hospitals, Nursing, Oncology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kurt, B., Adjuvan Kemoterapi Uygulanan Meme Kanserli Hastalarda Gevşeme Egzersizlerinin Semptom Şiddetine Etkisi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü İç Hastalıkları Hemşireliği Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2018. Müdahale kontrol gruplu deneysel tasarımlı bu çalışmanın amacı, adjuvan kemoterapi uygulanan meme kanserli hastalarda, gevşeme egzersizinin kemoterapi semptomlarının şiddetine etkisini değerlendirmektir. Araştırma, Haziran-Kasım 2017 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesi Gündüz Tedavi Ünitesinde yürütülmüştür. Araştırma örneklemini, 4 kür sürecek şekilde ayaktan kemoterapi alması planlanan, yaşa ve vücut yüzey alanına göre tabakalandırılmış 25 müdahale ve 24 kontrol olmak üzere toplam 49 meme kanserli hasta oluşturmuştur. Araştırmada müdahale grubundaki hastalar tedavi alamaya geldiklerinde hastanede araştırmacı ile birlikte ve evlerinde kendileri, araştırmacının öğrettiği şekilde kendilerine verilen Mp3 çalar ve broşür eşliğinde gevşeme egzersizi yapmıştır. Kontrol grubundaki hastalara ise rutin tedavi dışında herhangi bir işlem uygulanmamıştır. Araştırmada veriler, ''Hasta Bilgi Formu'', ''Egzersiz Kayıt Formu'', ''Gevşeme Egzersizleri Değerlendirme Formu'' ve ''Edmonton Semptom Tanılama Ölçeği'' ile toplanmıştır. Egzersizin etkisi, ölçüm aracı ile her kemoterapi kürünün öncesi ve kürün bitiminin 11. gününde olmak üzere 4 kür süresince 8 farklı zamanda ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Kurt, B., The Effect of Relaxation Exercises on Symptom Severity in Breast Cancer Patients Undergoing Adjuvant Chemotherapy Treatment, Hacettepe University Institute of Health Sciences Internal Medicine Nursing Program Master Thesis, Ankara, 2018. The purpose of the randomized controlled trial is to evaluate the effect of the relaxation exercises to chemotherapy symptoms. Study carried out in Hacettepe University Oncology Hospital Day Treatment Unit, between June-November 1017. Research sample was constituted from the total of 49 breast cancer patients which are planned to have 4 courses of an outpatient chemotherapy treatment, that are distributed in to two groups as 25 of them are response group and 24 of them are control group and they are also stratified according to age and surface area of the body. The patients in the intervention group carried out relaxation exercises for 4 courses (once in 21 days) in the hospital together with the researcher and in their home accompanied by a Mp3 player and brochure as the researcher instructed. Anything other than the routine treatment didn't applied to the patients in the control group. Data has been collected with“Patient Information Form”,“Exercise Registry Form”,“Relaxation Exercises Evaluation Form”and“Edmonton Symptom Diagnosis Scale”. The effect of the exercise measured in 8 different times through the 4 courses, in the way that before every chemotherapy course and the 11th day after the end of the course.