İşitme kayıplı bireylerde eşiküstü işitsel işlemleme becerilerinin değerlendirilmesi
Assessment of suprathreshold auditory processing skills in i̇ndividuals with hearing loss
- Tez No: 489864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL DİDEM TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günlük hayattaki iletişim becerilerimizi büyük ölçüde etkileyen işitsel performansımız; periferal işitme, işitsel işlemleme ve bilişsel işlemleme sistemlerinin bütünlüğüne bağlıdır. İşitme kayıplı bireylerin, azalan işitme hassasiyetlerinin yanında; eşik üstü ses kaynaklarındaki temporal ipuçlarını da işlemleyemedikleri, bu nedenle gürültülü ya da birden fazla ses kaynağı olan ortamlarda iletişim problemleri yaşadıkları belirlenmiştir. Yaşlanma ile beraber işitsel ve bilişsel birçok fonksiyonun etkilendiği ve azalan fonksiyonel becerilerin, iletişim becerilerini olumsuz yönde etkilediği bildirilmiştir. Bu çalışmada; yaş ile sensörinöral işitme kaybının, gürültüde konuşmayı anlama, eşiküstü işitsel işlemleme ve bilişsel işlemleme becerileri üzerine etkilerinin değerlendirilmesi ve gürültüde konuşmayı anlama, eşiküstü işitsel işlemleme ve bilişsel işlemleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi hedeflenmiştir. Bu amaç doğrultusunda; çalışma grubunda sensörinöral işitme kaybına sahip 18-39 yaş ve 40-60 yaş aralığında 10'ar birey; kontrol grubunda ise normal işiten 18-39 yaş ve 40-60 yaş aralığında 10'ar birey çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara; gürültüde konuşmayı anlama becerisini değerlendiren Türkçe Matris Test ve Ünsüz Ses Tanımlama Testi, eşiküstü işitsel işlemleme becerisini değerlendiren Temporal Fine Structure (TFS) Hassasiyet Testi ile bilişsel becerileri değerlendiren Görsel-İşitsel Sayı Dizileri Testi-B Formu ve İşitsel Sözel Öğrenme Testi uygulanılarak sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our auditory performance that highly affecting our daily communication skills, depends on the integrity of peripheral hearing, auditory processing and cognitive processing systems. It's determined that besides their decreasing auditory sensitivity, people with hearing loss can't process temporal cues in suprathreshold sound sources and so they have some communication problems in the surroundings where there are more than one sound source or noise. It's reported that a lot of auditory and cognitive functions are affected by aging and decreasing functional skills, affects communication skills in a negative way. In this study, it's aimed to evaluate the effects of sensorineural hearing loss and age in speech in noise, suprathreshold auditory processing and cognitive processing skills, and to examine the relationship between speech in noise, suprathreshold auditory processing and cognitive processing. In accordance with this purpose, in the study group 10 individuals with hearing loss in the age range of 18-39 and 40-60 are included, and in the control group 10 normal hearing individuals in the age range of 18-39 and 40-60 are included. To the all participants, Turkish Matrix Test and Consonant Identification test that evaluating speech in noise skills, TFS Sensitivity Test that evaluating suprathreshold auditory processing skills, The Visual Aural Digit Span Test and Auditory Verbal Learning Test that evaluating cognitive skills are applied and compared.